Karta debetowa: koszty transakcji bezgotówkowych i gotówkowych

Jeżeli zastanawiasz się, w którym banku otworzyć konto i co za tym idzie, otrzymać nową kartę płatniczą, radzimy sprawdzić wcześniej, ile tak na prawdę kosztuje karta debetowa oraz jej utrzymanie i wykonywanie transakcji.

Karta debetowa: koszty transakcji bezgotówkowych i gotówkowych
Ile kosztuje utrzymanie karty debetowej

Karta debetowa to rodzaj karty płatniczej, która wydawana jest do rachunku bankowego. Służy ona do korzystania ze środków, które gromadzimy na naszym koncie. Ważną cechą karty debetowej jest fakt, iż kwota transakcji nie może przekroczyć stanu posiadanych środków. Karta debetowa umożliwia wykonywanie transakcji gotówkowych oraz bezgotówkowych.

Czym różni się transakcja bezgotówkowa od bezgotówkowej?

 

Transakcja bezgotówkowa

To rodzaj rozliczenia pieniężnego za pośrednictwem transferu pieniędzy rachunkami bankowymi. Jak łatwo się domyślić, efektem takich transakcji jest zapis na koncie bankowym. Warunkiem koniecznym zatem jest posiadanie konta i na żadnym z etapów tego rozliczenia nie wykorzystuje się gotówki.

W naszym kraju do tego rodzaju płatności należą między innymi:

  • polecenie przelewu
  • zlecenie stałe
  • karta debetowa
  • karta przedpłacona (Prepaid)
  • karta kredytowa
  • przelew eletroniczny
 

Transakcja gotówkowa

To rodzaj rozliczenia, w którym fizycznie obracamy gotówką, czyli na przykład wybieramy pieniądze z bankomatu albo płacimy osobiście za rachunki.

Do transakcji gotówkowych możemy zaliczyć:

  • wypłaty z bankomatów
  • wpłaty na konto
  • zakupy przy wykorzystaniu gotówki

Innymi słowy: jeżeli płacimy gotówką, mamy do czynienia, jak sama nazwa wskazuje, z transakcją gotówkową, jeżeli obracany wirtualnym pieniądzem – korzystamy z transakcji bezgotówkowej.

Jeżeli wiemy już, co oferuje nam karta debetowa, należałoby się skupić na zwróceniu uwagi na koszty. Upewnij się, czy dany bank nie pobiera dodatkowych opłat i czy posiadanie karty naprawdę nam się opłaci.

Ile to kosztuje?

1. Niezależnie od tego, czy mówimy o transakcjach gotówkowych czy bezgotówkowych, wiele banków ma prawo pobierać opłatę za niekorzystanie z karty debetowej. Jeżeli nie mamy w planach wykonywać transakcji, liczmy się z tym kosztem. Przeanalizujmy, czy rzeczywiście się to opłaca, gdyż najczęściej wartość minimalna, którą powinniśmy wydać to kwestia 100-200 złotych miesięcznie. Jeżeli jednak uznamy, że wolimy zapłacić za posiadanie karty, bank będzie od nas pobierał opłatę około 2-5 złotych na miesiąc. 

2. Karta debetowa wydawana jest za darmo i oferowana klientom jako dodatek do rachunku osobistego. Jednak warto pamiętać, że niektóre banki zastrzegają sobie możliwość obciążenia konta kwotą, która stanowi ekwiwalent kosztów wydania karty płatniczej. Sytuacja taka ma miejsce, kiedy odstąpimy od umowy o kartę i zrezygnujemy z jej używania do dwóch lat od momentu wydania karty.

3. Wypłaty z bankomatów to często ryzyko dodatkowych kosztów. Dzieje się tak, kiedy wypłacamy pieniądze z bankomatów, które nie mają podpisanej umowy z naszym bankiem. Przykładem może być mBank, którego klienci mogą za darmo pobierać gotówkę z bankomatów EuroNet, Cash4You, BZ WBK S.A. oraz eCard. Jeżeli korzystać będziemy z innych bankomatów, liczmy się z prowizją, którą będziemy musieli zapłacić. Banko oderują specjalne pakiery darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów, jednak trzeba taką ofertę wykupić dodatkowo.

4. Transakcje bezgotówkowe są bardzo często darmowe. Mówimy tutaj na przykład do przelewach krajowych czy transferach środków z subkonta na konto główne. Trzeba jednak pamiętać, że banki rządzą się swoimi prawami i przed wykonaniem operacji, lepiej upewnić się, czy nie ma dodatkowych opłat.

5. Płacąc kartą debetową w sklepie, nie ponosimy żadnych dodatkowych opłat, pamiętajmy jednak, jak jak to zostało wspomniane powyżej, aby wydać minimum, które określa bank. W innym razie, zostanie nam potrącona prowizja.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie