Karta kredytowa a bezpieczeństwo

Wirtualna karta kredytowa została stworzona dla taniego i bezpiecznego dokonywania zakupów przez internet. Jednakże nie wszystkie produkty bankowe wydają się bezpieczne, jak chociażby karta zbliżeniowa.

Karta kredytowa a bezpieczeństwo
Czy wirtualna karta kredytowa gwarantuje bezpieczne zakupy?

Wirtualna karta kredytowa została stworzona w celu dokonywania zakupów przez internet bez konieczności nabywania zwykłego plastiku i martwienia się o koszty z nim związane. Za pomocą internetowej karty możemy dokonywać płatności za zakupy przez internet. Została ona stworzona wyłącznie w tym celu, a tradycyjne użytkowanie karty w sklepach będzie niemożliwe.

Wirtualna karta kredytowa i korzyści

Wirtualna karta kredytowa wiąże się z wieloma korzyściami, gdyż:

  • po pierwsze: nie posiada generalnie kosztów albo są one bardzo niskie w porównaniu do tradycyjnej karty 
  • po drugie: nie będzie na niej dostępny dany limit kredytowy, ale za każdym razem gdy zdecydujemy się na jakiś zakup, będziemy musieli doładować kartę

Z tego względu nie musimy się obawiać o kradzież czy jej zgubienie, a także o przechwyt informacji i wykorzystanie naszego salda kredytowego. (co zrobić w przypadku zgubienia karty kredytowej dowiesz się a innym ARTYKULE).

Wirtualna karta kredytowa jest dosyć nowym produktem na naszym rynku, który pojawił się wraz z powszechnością internetu. Jednakże nie wszystkie nowe produkty bankowe stawiają na bezpieczeństwo.

Karta zbliżeniowa nie do końca bezpieczna?

Podczas gdy wirtualna karta kredytowa została stworzona między innymi w celu zapewnienia bezpieczeństwa w dokonywanych transakcjach, ostatnio popularny produkt w postaci karty zbliżeniowej pozostawia wiele wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa.

Karty zbliżeniowe są obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych produktów na rynku bankowym, a banki stawiają na ten właśnie produkt. Według ekspertów karty te nie są jednak najbezpieczniejsze.

Dlaczego? Można łatwo zeskanować dane posiadacza karty zbliżeniowej, a następnie wczytać je na czystą kartę. Zapewne niektórzy wpadli już na ten pomysł, gdyż nawet w sieci możemy odszukać poradniki dotyczące włamań na kartę.

Tego typu problemy z kartami mogą wystąpić w nieznacznych sytuacjach. Najniebezpieczniejszą sytuacją jest kradzież portfela z kartą kredytową i posłużenie się plastikiem w formach zbliżeniowych. Jednakże generalnie posiadacze mają nałożony dzienny limit na transakcje zbliżeniowe, przykładowo do 250 złotych.

Zbliżeniowe karty posiadają niewątpliwie wiele luk związanych z bezpieczeństwem, lecz obecnie nie sprawiają mniej kłopotów niż zwykłe karty płatnicze. Ponadto banki nie dają klientowi za dużego wyboru, gdyż w większości ofertach mamy do czynienia z kartami zbliżeniowymi.

Pozostaje nam jedynie zaakceptowanie nowości w produktach bankowych i zachowanie czujności.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie