Karta kredytowa i jej spłata

Karta kredytowa nie jest skomplikowanym produktem bankowym, ale zanim się zdecydujesz, zapoznaj się z "instrukcją".

Karta kredytowa i jej spłata
Karta kredytowa oraz koszty bez tajemnic

Koszty karty kredytowej lub ich brak

Karta kredytowa jest jednym z najdroższych produktów bankowych. Kredyt gotówkowy czy też limit kredytowy na rachunku osobistym posiadają niższe oprocentowanie. 

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ zanim musimy spłacić odsetki kredyt na karcie kredytowej, posiadamy tak zwany okres bezodsetkowy, który w różnych bankach waha się w granicach 50-56 dni. Oznacza to, iż jeżeli spłacimy zobowiązanie w okresie tego czasu, koszt naszego kredytu będzie wynosił 0 zł.

To jedna z najważniejszych zalet jakie posiada karta kredytowa

Ale jak wybrać najlepszą dla Ciebie? Banki posiadają niezliczone oferty, w jaki sposób wybrać kartę, która będzie Ci odpowiadała.

Oprocentowanie karty kredytowej

Otóż najważniejszym parametrem, na który musisz zwrócić uwagę, jest oprocentowanie. Z reguły karty kredytowe posiadają różny poziom oprocentowania dla transakcji bezgotówkowych i gotówkowych, więc warto na to zwrócić uwagę

W jaki sposób naliczane są odsetki? To zależy, na jaki scenariusz się zdecydujemy:

  • spłacasz wszystko,
  • spłacasz minimum.


Ad. 1

Jeżeli chcesz wykorzystać opcję pierwszą, należy zwrócić uwagę na wspomniany już okres bezodsetkowy, który nazywa się także period grace i wynosi maksymalnie do 56 dni (np. tak jak w karcie kredytowej BNP). Jeżeli nie uda się spłacić kredytu w całości, odsetki naliczane są za każdy dzień zwłoki, co sprawia, iż jej koszt zaczyna szybko rosnąć.


Ad. 2

Jeżeli decydujesz się na tę opcję, musisz pamiętać, iż odsetki naliczane są od dnia zakupu, okres bezodsetkowy w tej możliwości nie istnieje. Bank określa tak zwaną spłatę minimalną, to znaczy taką, jaką minimalnie należy płacić miesięcznie, aby uregulować zobowiązanie.

Jak kupować z kartą kredytową?

Wyobraźmy sobie sytuację: kupujemy telewizor za 3000 zł dnia 5 listopada 2013 roku. 

Jakie są możliwości spłaty?

  1. Jeżeli spłacimy 3000 zł w przeciągu 56 dni (tyle wynosi okres bezodsetkowy), nie zapłacimy żadnych odsetek i nasz telewizor spłacimy w ciągu niecałych dwóch miesięcy bez dodatkowych kosztów, związanych z odsunięciem spłaty.
  2. Jeżeli bank wyznaczy spłatę minimalną na 100 zł i wpłacimy kwotę w wysokości od 100 zł do 2999zł, bank naliczy nam odsetki od dnia 5 listopada 2013. Pamiętajmy, iż oprocentowanie karty kredytowej do niskich niestety nie należy. Można jednak znaleźć karty na lepszych warunkach, jak np. karta Alior Sync z oprocentowaniem 13,44%.
  3. Jeżeli spłacimy mniej niż 100 zł lub nic, zapłacimy odsetki oraz karę za brak uiszczenia opłaty minimalnej, co może prowadzić do utraty karty kredytowej.

Banki naliczają odsetki w różny sposób, należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i zastanowić się jaka karta kredytowa jest dla nas najlepsza. 

Warto również wziąć pod uwagę sposób zapłaty za nasze zakupy. Karta kredytowa nie jest najlepszym rozwiązaniem w każdej sytuacji. Pamiętajmy

Czytaj więcej:
Darmowa karta kredytowa - czy to możliwe? »
Zgubiona karta kredytowa - co robić? »
Karta debetowa a karta kredytowa »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie