Karta kredytowa - jak płacić i nie stracić?

Karta kredytowa staje się coraz popularniejsza wśród Polaków. Niestety nadal nie wiemy jak z niej korzystać, aby było to dla nas najkorzystniejsze.

Karta kredytowa - jak płacić i nie stracić?
Zarabiaj płacąc kartą kredytową

Karta kredytowa jest związana z przyznaniem przez bank limitu kredytowego. Jest to rodzaj karty płatniczej, lecz do jej wydania nie jest z reguły potrzebne posiadanie konta w danym banku. Oczywiście karta kredytowa w tym samym banku, co nasze konto, będzie wiązała się z wieloma korzyściami. Musimy pilnować spłaty zobowiązania kredytowego lub ustawić automatyczne, gdyż spóźnienie będzie wiązało się z odsetkami.

Popularność kart kredytowych

Według danych, ponad 70% naszych rodaków nadal za zakupy płaci gotówką. Analitycy PMR podają, że jedynie 4% Polaków korzysta z karty kredytowej jako głównego środka płatności. Mimo ciągłego wzrostu popularności kart kredytowych, Polacy nadal są wobec nich sceptyczni. Musimy jednak zwrócić uwagę, że w wielu miejscach, takich jak osiedlowe sklepy, fryzjer czy inne, nadal niedostępne są terminale, a wiec może być to jednym z powodów, dla których nie używamy kart kredytowych zbyt często.

Niewątpliwie Polacy nie ufają kartom kredytowym, a to ze względu na fakt, że banki nie informują z góry o możliwościach jakie niesie karta kredytowa ani nie tłumaczą przejrzyście zasad płatności. Jednakże osoby bardziej zorientowane w produktach finansowych uważają, że karta kredytowa jest dobrym narzędziem płatności. Wiąże się to z faktem, że karta karta kredytowa może być darmowych kredytem oraz pozwolić nam zarobić.

Kilka zasad korzystania z karty kredytowej

Brak opłat?

Najważniejszym punktem jest terminowe spłacanie karty. Musimy przede wszystkim pilnować tej zasady, aby nie stracić na korzystaniu z niej. Podczas wybierania karty, musimy dokładnie zapoznać się z taryfą opłat i upewnić się, że wybrana przez nas karta kredytowa nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Wiele z nich przy ustalonej miesięcznej kwocie wydatków będzie zwolnionych z opłat rocznych czy miesięcznych, dlatego ważne będzie określenie przybliżonej średniej miesięcznej wartości wydatków.

Moneyback

Wiele kart kredytowych posiada usługę moneyback. Związana ona jest ze zwrotem części wydatków na zakupy. Generalnie jest to niewielka suma, bo możemy otrzymać generalnie zwrot do 1% za zakupy. Oczywiście będzie to zależało od regulaminu banku, lecz patrząc na cały rok, może się uzbierać duża suma.

Rabaty

Ponadto karty kredytowe mają w swojej ofercie liczne rabaty. Będzie zależało to od banku, a zniżki będą dotyczyły zakupów w danym sklepie czy sieci. Niewątpliwym plusem jest to, że rabaty takie mogą nawet osiągać kilkanaście procent, a więc przed podjęciem decyzji o wyborze karty, powinniśmy sprawdzić, jakie rabaty nam przysługują. Oczywiście nie będzie to dotyczyło wszystkich sklepów, a oferta banków jest często zawężona, lecz na pewno jest to opłacalne, gdy często dokonujemy zakupów w danym sklepie lub kupujemy rzeczy danej marki. 

Innym sposobem jest program, w którym za zakupy nie otrzymujemy rabatu, lecz przykładowo płacąc kartą, możemy uzbierać punkty, wymieniając je na nagrody. Jest to przykład programu lojalnościowego i dostępny jest np. w ofercie banku Citi Handlowy.

Jak widzimy, karta kredytowa może przynieść wiele korzyści. Powinniśmy częściej sięgać po tego typu produkty bankowe, lecz oczywiście po wcześniejszej dokładnej analizie.


Więcej o kartach płatniczych:
Karta debetowa a karta kredytowa »
Karta kredytowa - jak wykorzystać okres bezodsetkowy? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie