Karta kredytowa - jak wykorzystać okres bezodsetkowy?

Karta kredytowa kusi okresem bezodsetkowym, w jaki sposób go wykorzystać?

Karta kredytowa - jak wykorzystać okres bezodsetkowy?
Karta kredytowa i grace period, o co w tym chodzi?

Co to jest okres bezodsetkowy?

Jedną z podstawowych cech jakie posiada karta kredytowa to tak zwany grace period, czyli okres bezodsetkowy. Jest to okres, w którym nienaliczane są odsetki za zaciągnięty kredyt. Przeważnie banki oferują do 58 dni.

Oznacza to, iż jeżeli kupimy meble za 3000 zł i oddamy pieniądze w całości w przeciągu 58 dni, nie zapłacimy ani grosza więcej, czyli koszt kredytu będzie wynosił 0 zł. Karta kredytowa wówczas wydaje się być rozwiązaniem idealnym.

Okres bezodsetkowy jest swoistego rodzaju formą zachęty do nabycia karty kredytowej. Należy pamiętać, iż posiadając kartę kredytową nie jesteśmy zobligowani do zaciągnięcia kredytu. Może ona stanowić jedynie bufor bezpieczeństwa i dawać komfort psychiczny, iż gotówkę zawsze mamy przy sobie.

Jak wykorzystać okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Jak zostało już wcześniej wspomniane, aby skorzystać z grace period, czyli okresu bezodsetkowego, musimy dokonać spłaty kredytu w całości.

Wracając do sytuacji zakupu mebli za 3000 zł:

  • jeżeli pieniądze oddamy w całości, ale po terminie, zapłacimy karę za opóźnienie. 
  • jeżeli nie chcemy spłacić pożyczonych pieniędzy w całości, bank wyznaczy nam tak zwaną kwotę minimum jaką musimy spłacać miesięcznie. Pamiętajmy jednak, iż oprocentowanie na karcie kredytowej jest niestety dość wysokie.
  • jeżeli natomiast spłacimy zadłużenie w okresie bezodsetkowym, nie poniesiemy dodatkowych kosztów.

Pamiętajmy zatem, iż jeśli chcemy użyć karty kredytowej i doskonale wiemy, iż w najbliższym czasie możemy liczyć na zastrzyk gotówki, tak aby spłacić całe zobowiązanie, karta kredytowa jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem, gdyż będziemy mogli użyć okresu bezodsetkowego.

Karta kredytowa może pomóc naszym finansom, szczególnie jeśli poznamy jej wszelkie zalety. Niewielkie zakupy z użyciem karty oznaczają dodatkowe pieniądze na kredyt bez żadnych kosztów bieżących.


Czytaj więcej:
Darmowa karta kredytowa - czy to możliwe? »
Wirtualna karta kredytowa - co to jest?
Karta kredytowa i jej spłata

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie