Karta płatnicza dla dziecka: Tak czy nie?

Coraz częściej rodzice decydują się na wczesne wprowadzenie dzieci w świat finansów. Karta płatnicza ma spełniać rolę narzędzia, dzięki któremu dzieciaki nauczą się, jak rozsądnie gospodarować pieniądzem.

Karta płatnicza dla dziecka: Tak czy nie?
Oferta banków skierowana do rodziców i dzieci

Nie ulega wątpliwościom, że nasz świat finansowy kręci się wokół kart. Kiedy otwieramy portfel, wyciągnąć możemy ich co najmniej dziesięć: debetowa, kredytowa, karta ubezpieczyciela, karta do fryzjera, stację benzynową. Nawet nasz dowód osobisty przybrał formę karty.

Jeżeli chcemy dać naszym pociechom kartę zamiast gotówki, prezentujemy kilka możliwości:

KARTA PREPAID

Tak zwana karta przedpłacona może być wyrobiona na okaziciela albo posiadać konkretne imię i nazwisko. Jeżeli zdecydujecie się na pierwszy jej rodzaj, dostaniecie informację z numerem rachunku, aby skorzystać z funkcji zasilania karty oraz kod PIN, aby wyrażać zgodę do wykonania danej transakcji. Taka karta płatnicza może być przygotowana dla dziecka bez wględu na to, ile ma lat. Karta imienna natomiast wymaga podpisania umowy z bankiem, podania danych personalnych naszych oraz dziecka (Uwaga: banki wydają tego rodzaju karty pociechom powyżej 13. roku życia).

Czy bezpiecznie zorganizować dziecku taką kartę?

Jeżeli chcemy nauczyć dziecko zarządzania pieniądzem, z pewnością będzie to rozwiązanie bezpieczniejsze niż podarowanie dziecku gotówki i wysłanie go z nią do szkoły. W przypadku kradzieży karty można ją zablokować i wypłacić pieniądze w banku, tak jak ma to miejsce przy korzystaniu z karty debetowej. Poza tym pamiętajmy, że ustawiamy PIN, więc potencjalny złodziej nie będzie miał łatwego zadania.

Uważajmy jednak na karty zbliżeniowe! Nie radzimy dawać tego rodzaju kart dzieciom, gdyż przy zakupach poniżej 50 złotych kod PIN nie jest wymagany i można bez trudu wybierać małe kwoty bez kontroli.

Plusem, jaki posiada karta płatnicza dla dziecka to na pewno kontrola wydatków. Możemy w każdym momencie wejść na stronę konta i sprawdzić, na co nasza pociecha wydaje pieniądze. Istnieje także funkcja ustalenia limitów wydawanych pieniędzy.

Karta debetowa

Jeżeli uważasz, że dziecko jest już na tyle dorosłe, że przyszedł czas na własną kartę debetową, możesz założyć mu konto młodzieżowe.

Taka karta płatnicza pozwala zarządzać środkami, które znajdują się na koncie, oszczędzać, wykonywać transakcje, na przykład doładować swój telefon. Polecamy to rozwiązanie rodzicom starszej młodzieży – będzie to krok ku dorosłości i nauka zarządzania.

Aby nasze pociechy mogły skorzystać z oferty konta dla dzieci i młodzieży, muszą mieścić się w przedziale wiekowym od 13. do 18. roku życia.
 
Wymagana jest zgoda rodziców. Większość banków oferuje ten rodzaj kart za darmo, bezpłatne są także wypłaty z bankomatów.

Płać telefonem

Rozwój technologii przyniósł nam system Peo Pay, czyli powiązanie telefonu z rachunkiem przedpłaconym.
Pamiętajmy jednak, że nasze dzieci muszą mieć więcej niż trzynaście lat.

Istnieje wiele aplikacji dostosowanych na smartfonów i z całą pewnością będzie to wygodne rozwiązanie dla naszych dzieci.

Czy jednak warto?

Wydaje nam się, że może to być dobry dodatek do posiadanej już karty, z którego nasza pociecha będzie korzystała w wyjątkowych sytuacjach. Wiadomo, lepiej nie kusić losu nowym modelem iPhona w supermarkecie.

DO PRZECZYTANIA:
VISA, Mastercard czy inna karta płatnicza? »
Naucz dziecko jak oszczędzać »
Jak wyznaczyć kieszonkowe dziecka? »
Jakie korzyści daje karta płatnicza? »
Jak wprowadzić dziecko do świata finansów? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie