Karta płatnicza w okresie świątecznym

Karta płatnicza jest w czasie świąt dużo bardziej narażona na zgubienie i kradzież. Jej użycie wpływa też na zwiększenie wydawanych na nieprzemyślane zakupy kwot.

Karta płatnicza w okresie świątecznym
Uważaj, by nie zgubić karty w świątecznym rozgardiaszu zakupów!
  • wydatki świąteczne
  • karta płatnicza
  • zastrzeżenie karty

Karta płatnicza to niezwykle wygodny wynalazek ułatwiający codzienne funkcjonowanie – pozwalający dokonywać transakcji bez konieczności pobierania gotówki, umożliwiający sprawdzenie stanu konta w najbliższym bankomacie i swobodne korzystanie z pieniędzy niezależnie od miejsca pobytu. W okresie świątecznym karta płatnicza jest jednak dużo bardziej narażona na zgubienie lub kradzież. Dlaczego?

 

Więcej zastrzeżeń w czasie świąt

 

Badania pokazują, że wciąż niewielu z nas planuje z wyprzedzeniem świąteczne zakupy. Choć w ciągu roku jesteśmy raczej zorganizowani i nie dokonujemy wielu nieprzemyślanych zakupów, w przedświątecznej gorączce związanej z wybieraniem prezentów dla bliskich i organizacją wieczerzy łatwo tracimy czujność

 

Potencjalnemu złodziejowi dużo łatwiej jest wyciągnąć portfel z niedopiętej torebki, którą w biegu z jednego sklepu do drugiego przerzuciliśmy niedbale z ramienia na ramię lub ukraść kartę, gdy niecierpliwie rozglądając się na strony stoimy w gigantycznej kolejce do kasy. 

 

Nie kradzież jest jednak główną przyczyną zwiększonej liczby zastrzeżeń kart płatniczych w okresie świątecznym. Częściej gubimy kartę przez pośpiech i roztargnienie, a towarzyszący zakupom świątecznym tłum ludzi, feeria barw, muzyka i kolory nie sprzyjają zebraniu myśli i próbie przypomnienia sobie, gdzie mogliśmy zostawić nasz plastik.

 

Związek Banków Polskich uruchomił specjalny numer, pod który zadzwonić może każdy, kto utracił swoją kartę, niezależnie od jej wydawcy czy banku – (+48) 828 828 828. Karta płatnicza zostanie zastrzeżona niezależnie od miejsca i pory powiadomienia o jej zniknięciu.

 

Z kartą płatniczą wydasz więcej

 

Statystyki pokazują, że karta płatnicza w okresie świąt może przyczynić się do tego, że wydamy znacznie więcej, niż planowaliśmy. 

 

Trzymana w dłoni gotówka pomaga bowiem uzmysłowić sobie wartość pieniądza i zdać sprawę z tego, ile już wydaliśmy. Wirtualne pieniądze wydawane przy użyciu plastiku wydaje się dużo łatwiej. Dodatkowo, nie zapomnijmy, iż korzystając z karty kredytowej, nie wydajemy własnych, lecz bankowe pieniądze. Jeśli wiemy, jak korzystać z dodatkowych środków, może nam się to jednak opłacić. 

 

Jeśli nie chcemy więc wydać na świąteczne przygotowania całej pensji, przygotujmy listę zakupów i pobierzmy pieniądze z bankomatu. Dzięki temu wydamy tylko tyle, ile mieć będziemy w portfelu.

 

Chociaż dla wielu osób korzystanie z karty płatniczej, debetowej czy też kredytowej, to już codzienność, pamiętajmy nie tylko o zaletach takiej formy dokonywania zakupów. 

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie