Karta prepaid na wyjazd wakacyjny dziecka

Karta prepaid to mniejsze ryzyko utraty pieniędzy przeznaczonych na wakacyjne przyjemności. Jej wyrobienie jednak pociąga za sobą pewne koszty.

Karta prepaid na wyjazd wakacyjny dziecka
Czy wyrobienie karty prepaid dziecku to dobry pomysł?
  • karta prepaid
  • karta przedpłacona

Wysyłając dziecko na wczasy musimy zadbać o to, by dysponowało odpowiednimi środkami na niezbędne w trakcie wyjazdu niewielkie wydatki i zachcianki. Najczęściej wręczamy dziecku kieszonkowe w postaci gotówki, modląc się w duchu, by nie zgubiło ono całej kwoty i prosząc, by nie wydało wszystkiego na głupoty. Niektórzy rodzice wybierają inną opcję  - wyrabiają dziecku kartę prepaid i zasilają ją odpowiednią kwotą.

 

Co to jest karta prepaid?

 

Karta prepaid to innymi słowy karta przedpłacona, niepowiązana z żadnym rachunkiem bankowym, na którym gromadzimy nasze oszczędności i zarobki. Kartę tę trzeba odpowiednio wcześniej zasilić wybraną kwotą za pomocą przelewu na prowizoryczne konto techniczne lub wpłaty gotówki. Saldo karty wynosiło będzie dokładnie tyle, ile wyniosła kwota przelewu. Przepłaconą kartę można dowolnie doładowywać w razie potrzeby.

 

Karta prepaid dla dziecka na wakacje?

 

Z jednej strony to na pewno dobre rozwiązanie

  • Szansa, że dziecko zgubi kartę jest mniejsze niż możliwość utraty gotówki - w najgorszym wypadku zawsze można zadzwonić do banku i od razu ukradzioną lub zgubioną kartę zablokować.
  • Dziecko będzie miało do dyspozycji tylko kwotę zasilenia karty, zobowiązane będzie więc rozsądnie dysponować pieniędzmi.
  • Rodzic może na wyciągu transakcji prześledzić, w jakich miejscach dziecko wydawało pieniądze.
  • Karta prepaid jest łatwa w użyciu - wystarczy wprowadzić kod PIN, lub, w przypadku płatności zbliżeniowych do 50 zł, po prostu przysunąć ją do czytnika.

 

Z drugiej strony karta prepaid ma również wady

  • Za wyrobienie karty prepaid należy zapłacić - ceny wahają się w zależności od banku. Jeśli wiemy, że krótkie wakacje dziecka będą jedyną okazją, by z karty skorzystać, może się to okazać nieopłacalne.
  • Wyrobienie karty imiennej przysługuje jedynie dzieciom powyżej 13 roku życia - młodszym można co prawda wręczyć kartę sporządzoną na nazwisko rodzica, istnieje jednak ryzyko, że sprzedawca odmówi dziecku dokonania transakcji.
  • Należy również pamiętać o tym, że nie wszystkie sklepy umożliwiają płatności bezgotówkowe, szczególnie w małych miejscowościach, w których organizowane są często obozy czy kolonie. Dziecko musiałoby więc szukać bankomatu i podjąć gotówkę, a wypłaty pieniędzy kartami przedpłaconymi nie są darmowe.

 

Jak wynika z powyższego, karta prepaid to zarówno plusy, jak i minusy. Decyzja o tym, czy to dobre rozwiązanie dla naszego dziecka, należy do nas.

 

Warto przeczytać:

Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej? »

Naucz dziecko jak oszczędzać »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie