Kiedy karencja w spłacie kredytu może pomóc?

Karencja, czyli opóźnienie spłaty rat, opłaci się tylko tym, którzy spłacają swój kredyt już od długiego czasu lub mają malejącą ratę kredytu.

Kiedy karencja w spłacie kredytu może pomóc?
Zawieszenie spłaty kredytu na okres od 1 do 3 miesięcy
  • zawieszenie spłaty rat kredytu
  • kredyt hipoteczny a karencja
  • rata kapitałowa a rata odsetkowa
  • jak wygląda spłata po karencji

W momencie gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji finansowej i obciążenie domowego budżetu wzrośnie na tyle, że nie będziemy w stanie spłacać kolejnych rat zaciągniętego kredytu, pojawi się niespodziewany wydatek lub po prostu będziemy chcieli przeznaczyć nasze pieniądze na inny cel niż spłata raty kredytu (często, szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych, będącej sporym obciążeniem portfela) możemy postarać się o karencję kredytu.

 

Co to jest karencja?

 

Karencja to innymi słowy opóźnienie spłaty raty kredytu. Zawieszenie to następuje najczęściej na okres od jednego do trzech miesięcy (w zależności od placówki okres ten może być dłuższy lub krótszy od wskazanego). Informacje o takiej możliwości nie muszą znaleźć się w umowie kredytowej, gdzie określone zostająwarunki wykorzystania np. wakacji kredytowych.

 

Kto może skorzystać z karencji?

 

Uwaga jednak! Karencja opłaci się tylko tym, którzy spłacają raty swojego kredytu już od długiego czasu lub tym, których rata maleje wraz ze wzrostem czasu opłacania kredytu. Dlaczego? Udzielana na pisemny wniosek kredytobiorcy karencja przyznawana jest jedynie od kapitałowej części zadłużenia. Karencja zatrzyma więc spłacanie raty kapitałowej, część odsetkową spłacać będziemy musieli cały czas.


Zanim zdecydujemy się zamrozić spłacanie rat kredytu powinniśmy dobrze rozważyć opłacalność tej operacji. Prędzej czy później będziemy bowiem musieli uregulować należności względem banku. Zamrożony kapitał będzie w okresie niespłacania generować dodatkowe odsetki. Po zakończeniu karencji banki wydłużą nam okres kredytowania o czas, w którym nie spłacaliśmy raty kredytu lub wprowadzą zasadę spłaty rosnących rat (zasada ta może mieć charakter tymczasowy lub trwały). Z dodatkowym kosztem muszą się liczyć również ci, dla których przyznanie zgody na zawieszenie płatności będzie wiązało się z koniecznością sporządzenia aneksu do umowy.

 

Karencja może być dobrym rozwiązaniem w przypadku chwilowych problemów ze spłatą. Jeśli regularne uiszczanie rat może pozostać niezakłócone, warto odłożyć skorzystanie z karencji, która może być przydatna w innej sytuacji.

 

Sprawdź również:

Co to są wakacje kredytowe? »

Czym skutkuje spóźniona rata kredytu? »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie