Kiedy przedsiębiorstwo musi posiadać konto bankowe?

Konto bankowe dla firm nie jest obowiązkiem przedsiębiorcy nałożonym nań przepisami prawa. Warto jednak sprawdzić, jakie korzyści wiążą się z jego prowadzeniem.

Kiedy przedsiębiorstwo musi posiadać konto bankowe?
Czy prowadząc własną firmę trzeba posiadać specjalne konto bankowe?
  • konto dla firm
  • ZUS i Urząd Skarbowy
  • transakcje online

Zgodnie z przepisami polskiego prawa, kwestia konieczności posiadania konta bankowego przez przedsiębiorstwo regulowana jest postanowieniami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

 

Kiedy przedsiębiorstwo musi posiadać konto bankowe?

 

Obowiązek posiadania konta bankowego nakładany jest na każde przedsiębiorstow, które:

 

  • dokonuje płatności na rzecz swoich kontrahentów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, a wartość jednorazowej transakcji wynosi co najmniej 15 tysięcy euro zgodnie z obowiązującym kursem walut NBP.
  • Przedsiębiorstwa muszą również dokonywać rozliczeń z Zakładem Ubezpieczń Społecznych za pomocą rachunku bankowego (odprowadzanie składek na ZUS).
  • Obligatoryjnym jest też dokonywanie transakcji obejmujących podatki (zarówno zapłata jak i zwrot przysługującego podatku) drogą rozliczeń bankowych.

 

Kiedy konto bankowe nie jest konieczne?

 

Od reguły istnieją jednak wyjątki

 

Konto bankowe nie jest obowiązkiem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w oparciu o zryczałtowaną formę podatku (podatek można wpłacić bezpośrednio na wskazany rachunek urzędu skarbowego).

 

Podobnie, wszelkie podmioty nielegitymujące się osobowością prawną, zwolnione są z obowiązku posiadania rachunku bankowego. Nie muszą go mieć również mikroprzedsiębiorcy, a więc firmy, dla których w ciągu przynajmniej jednego z dwóch ostatnich lat obrotowych nie pracowało więcej niż 10 zatrudnionych i które we wspomnianym wyżej okresie nie osiągnęły z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej rocznego obrotu netto przewyższającego kwotę 2 milionów złotych.

 

Warto pamiętać o tym, że chociaż w pewnych przypadkach nieobowiązkowe, konto bankowe może znacząco ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Zdecydowanie warto więc przemyśleć sprawę jego otwarcia.

 

Sprawdź również:

Wskaźniki płynności finansowej firmy »

Najlepszy samochód służbowy a kredyt samochodowy dla firm »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie