Jak tanio kupować bilety lotnicze: Termin zakupu

Jaki dzień tygodnia gwarantuje najlepsze ceny biletów lotniczych? Podpowiadamy, kiedy szukać okazji i naprawdę tanio zorganizować wyjazd.

Jak tanio kupować bilety lotnicze: Termin zakupu
Poradnik dla podróżników

Przeprowadzone badania na temat wzrostu cen biletów lotniczych od kilku już lat wskazywały, że najlepszym dniem tygodnia na zakupy jest zdecydowanie wtorek.

Mamy nowe informacje: okazuje się, że wyjątkowo tanio plasuje się weekend!
 

Kiedy bilety są drogie?

Jeżeli nie chcecie przepłacić, nigdy nie szukajcie i nie decydujcie się na zakup biletów lotniczych w piątek. Właśnie wtedy przewoźnicy podnoszą swoje ceny aż o 13%. Dowodem są wyniki raportu, który przeprowadzili Airlines Reporting Corporation oraz Expedia. Badanie to skupiło się na analizie ofert z całego ostatniego roku, biorąc pod lupę ceny biletów różnych przewoźników ze wszystkich kontynentów.

Wyniki zaskakują, nie tylko biorąc pod uwagę najtańszy dzień tygodnia, ale sam spadek cen. Okazuje się, że generalnie bilety są znacznie tańsze niż rok wcześniej.
 

Bilety lotnicze – od lat nie było tak tanio!

Jeżeli zestawimy ceny biletów na przełomie ostatniego roku, okazuje się, że październik zamknął spadek cen aż o 8% w skali całego roku. Co ciekawe, w tym samym czasie spadły ceny biletów w Europie. I to aż o 16%!
 

Skąd taki spadek?

Wytłumaczyć można to na pewno atrakcyjną ofertą tanich linii lotniczych, które stają się poważną konkurencją dla narodowych przewoźników.

Na przykład Ryanair, który lata na portugalskie wyspy Azory, dokąd do tej pory można było dolecieć jedynie tradycyjnymi liniami.

Poza tym nie zapominajmy, że ceny paliw znacznie spadły. Wynika to z ciągle obniżających się cen ropy.
 

Kiedy kupimy bilety naprawdę tanio?

Przez wiele ostatnich lat najtańszym dniem tygodnia był wtorek. To właśnie w tym dniu przewoźnicy oferowali najbardziej atrakcyjne promocje. Tłumaczono to faktem, iż w poniedziałek linie lotnicze obniżały ceny, gdyż wyniki sprzedaży po weekendzie na to pozwalały. 75% promocji w dalszym ciągu pojawia się na początku tygodnia – mowa o kierunkach, które są najbardziej oblegane i popularne.

Raport Airlines Reporting Corporation oraz Expedii ilustruje, że tanio kupimy bilety w sobotę i niedzielę. Ciągle najdroższym dniem pozostaje niezmiennie piątek, kiedy ceny są aż o 13% wyższe niż w niedzielę. Linie lotnicze mogą sobie na to pozwolić, ponieważ podróżujący biznes klasą kupują bilety głównie w czwartek i piątek. Dzięki temu bilans sprzedaży zamyka się pozytywnie.
 

Termin zakupu biletów przez podróżą

Okazuje się, że najlepiej zainteresować się zakupem biletów na 140 dni przed wylotem. Według raportu ceny biletów spadają wtedy aż o połowę. Mowa jednak o krótkich podróżach po Europie.

W momencie, kiedy interesujecie się lotem z Europy do Stanów Zjednoczonych, najlepiej kupować bilety 176 dni wcześniej.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie