Kiedy warto założyć konto dla dziecka?

Czy konto dla dziecka to dobre rozwiązanie dla naszych pociech? Kiedy warto rozważyć jego założenie?

Kiedy warto założyć konto dla dziecka?
Rachunek w banku to dobra lekcja przedsiębiorczości

Konto dla dziecka ma w swojej ofercie coraz więcej banków. Otworzyć je można każdemu nastolatkowi, który ma co najmniej 13 lat (a więc zyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych), za okazaniem legitymacji szkolnej oraz dowodu osobistego rodzica lub opiekuna. 

Konto dla dziecka nie różni się w zasadzie od zwykłych rachunków osobistych, które banki otwierają pełnoletnim klientom, z tą różnicą, że dziecko ma mocno ograniczony dostęp do wszelkich produktów finansowych typu kredyty, pożyczki czy limity na koncie. Kiedy warto otworzyć dziecku takie konto?

Pierwszy krok w dorosłość

Konto dla dziecka to doskonała okazja, by nauczyć dziecko odpowiedzialności za swoje finanse, a także zapoznać go z tajnikami korzystania z bankowości online (przenoszenie obsługi kont osobistych do Internetu to utrzymujący się trend). 

Dziecko będzie miało okazję 

  • zaznajomić się z funkcjonowaniem rachunku osobistego, 
  • nauczy się wykonywać przelewy
  • sprawdzać stan konta
  • korzystać z karty płatniczej czy 
  • pobierać pieniądze z bankomatu 

Młody człowiek będzie więc lepiej przygotowany na samodzielne korzystanie z usług nowoczesnej bankowości po osiągnięciu pełnoletniości. Uzależniony od pieniędzy rodziców nastolatek będzie też miał okazję nauczyć się jak rozsądnie zarządzać znajdującą się na koncie kwotą tak, by starczyła mu ona na przewidziany okres: możemy wpłacać dziecku 50 lub 100 złotych tygodniowo na jego potrzeby, nie dajmy się jednak ugiąć, gdy przepuści pieniądze na zachcianki i poprosi o więcej gotówki.

Mniejsze ryzyko dla pieniędzy dziecka

Otwarcie dziecku konta wiąże się z mniejszym ryzykiem zgubienia bądź kradzieży portfela czy kieszonkowego (nawet jeśli do tego dojdzie, kwota prawdopodobnie będzie mniejsza, reszta oszczędności znajdować się będzie bowiem na koncie). Szansa na odzyskanie zgubionych pieniędzy jest raczej niewielka, kartę można natomiast od razu zastrzec i zniwelować ryzyko zniknięcia środków z konta.

Szybsza reakcja rodziców

Konto dla dziecko to świetne rozwiązanie dla tych z nas, którzy często organizują pociechom wyjazdy na kolonie czy do babci mieszkającej w drugim końcu Polski. Zamiast martwić się, czy daliśmy dziecku wystarczająco pieniędzy, możemy każdego dnia wykonywać przelew określonej wysokości, by nie martwić się, że pociecha wyda wszystko od razu i nie starczy jej funduszy na kolejne dni. 

Konto dla dziecka otwarte w tym samym banku, gdzie sami posiadamy rachunek osobisty wiąże się z możliwością wykonywania przelewów, których kwota zostanie zaksięgowana na koncie pociechy już w przeciągu kilku minut od zlecenia transakcji.

W momencie, gdy dziecko osiągnie pełnoletniość, konto dla dziecka przekształci się w tradycyjny rachunek osobisty i uzyska kontrolę nad swoimi pieniędzmi (nie będziemy już mogli interweniować, na przykład, poprzez ustalanie limitów wypłat z bankomatów). 

Możemy mieć jednak nadzieję, że, gdy ten moment nadejdzie, dziecko będzie gotowe odpowiedzialnie zarządzać zgromadzonym na rachunku pieniędzmi


Sprawdź również:
Naucz dziecko jak oszczędzać »
Karta prepaid na wyjazd wakacyjny dziecka »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie