Kiedy warto założyć konto walutowe?

Sporo osób wyjeżdzających za granicę zaczyna rozważać założenie rachunku w obcej walucie, ponieważ pragnie obniżyć koszty. Czy konto walutowe to jednak rozwiązanie dla każdego? Przybliżamy po krótce kiedy warto skorzystać z tego produktu bankowego.

Kiedy warto założyć konto walutowe?
Czy opłaca się posiadać konto w obcej walucie?

Wyjeżdżamy na wakacje za granicę raz lub dwa razy do roku lub zdarza nam się wyjechać służbowo i kupić kilka prezentów poza Polską. Czy to już powód aby założyć konto walutowe? Czy to się opłaca i ułatwi nam podróżowanie?

 

Dla kogo konto walutowe to dobre rozwiązanie?

 

Konto walutowe z pewnością nie jest rozwiązaniem dla osób, które korzystają z waluty obcej w ten sposób. Oczywiście może być, ale z pewnością nie będzie to dla nich opłacalne czy tanie.

 

Konto walutowe jest rozwiązaniem dla osób, które przebywają dłużej za granicą i będą relatywnie często dokonywać przepływów pieniężnych w innej walucie.

 

Do dobrych powodów założenia konta walutowego należą:

 

  • posiadanie sporej sumy w obcej walucie, której wymiana w obecnej chwili wiązałaby się ze stratą, w związku z niskim kursem
  • spłata kredytu hipotecznego w innej niż polska walucie
  • częste zakupy w zagranicznych sklepach internetowych
  • planowany wydłużony pobyt za granicą, np. relokalizacja z firmy lub staż
  • regularne wyjazdy za granicę, np w celach służbowych czy rodzinnych
  • systematyczne wpływy na konto w obcej walucie, takie jak wynagrodzenie, renta czy emerytura

 

Świetnym przykładem może być student, który wybiera się na stypendium za granicę. Wówczas warto zainteresować się założeniem konta walutowego. Dlaczego? 

 

Kiedy konto walutowe może się przydać?

 

Skupmy się zatem na podanym przykładzie studenta

 

Konto walutowe studentowi przyda się przede wszystkim, jeżeli otrzymuje przelewy gotówkowe od rodziców lub z uczelni. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłaby wymiana gotówki w walucie polskiej w kraju na inną walutę oraz jej wpłata na konto walutowe, czego można swobodnie dokonać przed wyjazdem. W ten sposób nie tracimy na kursie (bank zazwyczaj posiada dość wysoki spread – czyli różnicę pomiędzy kupnem a sprzedażą waluty). Należy jednak pamiętać, iż wpłata gotówki na konto walutowe może również wiązać się z kosztami. Jeżeli jednak skorzystamy z bezpośredniego przelewu gotówki stracimy na kursie a ponadto zapłacimy za przelew na konto walutowe.

 

W przypadku zaplanowania regularnych wpływów na konto z trakcie pobytu za granicą, konto walutowe zapewni nam natychmiastowy dostęp do waluty, która jest środkiem płatniczym w danym kraju. Dodatkowo, takie konto często posiada darmowe wypłaty z bankomatów za granicą i brak wysokich prowizji za płatności bezgotówkowe. 

 

Może się również zdarzyć, że w przypadku otrzymywania stypendium z uczelni zagranicznej, posiadanie konta walutowego będzie obowiązkowe a rachunek w banku znacznie łatwiej założyć w swoim kraju, bez konieczności załatwiania wielu formalności. Coraz częściej można również znaleźć konta osobiste, które pozwalają na połączenie waluty krajowej i obcej, jak np. CitiOne.

 

RADA: Pamiętajmy jednak, iż konto walutowe jest droższe niż standardowy rachunek bankowy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie przekalkulować czy posiadanie dodatkowego konta jest dla nas korzystne. Warto o radę zapytać doradcę w banku, który pomoże nam obliczyć koszty związane z korzystaniem z aktualnego rachunku za granicą.

 

Podsumowując, kiedy warto założyć konto walutowe? Wtedy kiedy naprawdę będziemy z niego korzystali. To znaczy, jak będziemy sporo czasu przebywali za granicą - wówczas wygodniej i bezpiecznej jest mieć stały dostęp do gotówki.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie