Jak wyznaczyć kieszonkowe dziecka?

Jakie kieszonkowe przyznawać dziecku, by nauczyć je rozsądnego planowania wydatków i oszczędności?

Jak wyznaczyć kieszonkowe dziecka?
Kieszonkowe to pierwszy krok do mądrych decyzji finansowych

Przyznawane dziecku kieszonkowe to pierwszy krok do nauczenia pociechy, jak oszczędzać, rozsądnie planować wydatki i szanować pieniądze. O edukację finansową dziecka warto zadbać od najmłodszych lat jego życia.

Jak wysokie kieszonkowe zadowoli naszą pociechę?

 

Ustal jasne zasady

Umów się z dzieckiem na konkretną kwotę, którą będziesz mu przyznawał systematycznie w określonym dniu tygodnia.

  • Zacznij od symbolicznych kwot nieprzekraczających 10 złotych dla najmłodszych pociech.
  • Szanując ustalone zasady, a więc przekazując pieniądze regularnie w wyznaczonym terminie i ustalonej kwocie, okazujesz dziecku szacunek i pokazujesz, że może ci zaufać, ucząc jednocześnie umiejętności oszczędzaniadbania o własne fundusze.
  • Kwotę ustal z dzieckiem indywidualnie, jej wysokość uzależniając od potrzeb wychowanka i zakresu opłacanych z własnej kieszeni rzeczy.
  • Nie uginaj się, gdy dziecko poprosi o dodatkowe pieniądze wykraczające poza ustaloną kwotę.
 

Kieszonkowe i nic więcej

Naucz dziecko, że kieszonkowe ma mu wystarczyć na cały okres, na który jest przyznawane i nie rób wyjątków, jeśli pociecha zgłosi ci, że wcześniej wydała wszystkie otrzymane pieniądze. Jeśli wiesz, że dziecko ma skłonności do wzmożonego wydawanie w weekendy, postaraj się wręczać mu kieszonkowe na początku tygodnia, tak, by rozsądnie rozplanowało wydatki na cały okres i zadbało o to, by nie zabrakło mu funduszy na weekend.

Staraj się nie płacić dodatkowo dziecku za czytanie książek, sprzątanie, wykonywanie domowych obowiązków czy zdobywanie dobrych ocen w szkole – twoja pociecha musi się nauczyć, że wszystkie te rzeczy robi dla siebie, w trosce o swój rozwój i dobre samopoczucie, a nie dla pieniędzy.

Warto również porozmawiać z dziadkami, babciami czy wyjostwem i uwzględnić całą rodzinę w edukacji finansowej dziecka. Zamiast pieniędzy każdy może dołożyć się do już zebranej przez małolata kwoty i kupić upragniony rower czy konsolę. W przypadku otrzymania gotówki, dziecko warto przekonać do oszczędzania lub dokonywania rozsądnych zakupów.

Zachęcaj do pracy

Jeśli kieszonkowe nie wystarczy dziecku na jego podstawowe wydatki, postaraj się zachęcić je do znalezienia pracy – może to być sezonowa praca wakacyjna, korepetycje udzielane młodszym kolegom, roznoszenie ulotek czy sprzedaż biletów w kinie. Dziecko nauczy się dzięki temu, że pieniądze nie rosną na drzewach i na każdą dodatkową złotówkę trzeba zapracować.

Kieszonkowe dla dziecka to indywidualna sprawa rodziców. Postarajmy się jednak już od najmłodszych lat uczyć dzieci oszczędności i szacunku do pieniądza. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie