Kilka porad jak oszczędzać zimą

Czy zimą możliwa jest redukcja kosztów utrzymania? Jak oszczędzać na ogrzewaniu, jedzeniu czy samochodzie?

Kilka porad jak oszczędzać zimą
Zima nie musi oznaczać wysokich rachunków

Statystyki pokazują, że zimą wydajemy więcej. Nienapawający optymizmem krótki dzień rekompensujemy sobie na moment poprawiającym nam humor nabytkiem, w zakupach szukamy lekarstwa na zimowe huśtawki nastroju, nie do uniknięcia są również zwiększone koszty ogrzewania, gdy za oknami gruba warstwa śniego i minus 10 stopni. Jak oszczędzać zimą i uniknąć wysokich rachunków?

Koszty ogrzewania

Zgodnie z wynikami badań, najwięcej zimowych wydatków generuje ogrzewanie mieszkania lub domu. Jak oszczędzać, a jednocześnie nie marznąć w długie zimowe wieczory?

RADA: Nim nadejdzie zima warto pomyśleć o termomodernizacji mieszkania, lub, jeśli jego zakup wciąż jest przed nami, zdecydować się na takie, które nie wiąże się z wysokimi kosztami utrzymania. Poprawa izolacji cieplnej domu, jednorazowy, niemały wydatek, odwdzięczy się niższymi rachunkami za zużycie energii na przestrzeni długich lat.

Zimą zastosować można wiele trików redukujących kwoty rachunków

  • Częstym błędem jest nagrzewanie do wysokich temperatur wszystkich pomieszczeń w domu przy jednoczesnym wietrzeniu ich za pomocą lekko uchylonych okien. Pamiętajmy, że taka metoda wietrzenia jest nieskuteczna – lepiej otworzyć okno na oścież na krótką chwilę. 
  • Zdecydowanie niepolecane jest też ustawiania tej samej temperatury grzania we wszystkich pomieszczeniach – z pewnością instnieją takie, w których nie spędzamy dużo czasu
  • Warto również zgromadzić rodzinę w jednym pokoju, nie tylko w celu zimowej integracji przy wspólnej grze w planszówkę, ale i obniżenia temperatur grzania w innych pomieszczeniach. 
  • Nie zapominajmy też, że człowiek zasypia lepiej przy niższych temperaturach, śmiało można więc zmniejszyć poziom nocnego grzania o 1-2 stopnie.

Jak oszczędzać na samochodzie?

Zima to trudny okres również dla naszego samochodu, szczególnie gdy nie posiadamy garażu. 

  • Upewnijmy się, że posiadamy zimowe opony i korzystamy z najlepszej jakości paliw (na przykład z domieszką deprestaorów). 
  • Zainwestujmy w odmrażacz, by w przypadku silnych mrozów móc dostać się do auta. 
  • Jeśli pokonujemy jedynie krótkie odcinki to pamiętajmy o tym, by przynajmniej raz w miesiąciu porządnie doładować akumulator prostownikiem. 
  • Uruchamiając silnik nie zapomnijmy wyłączyć wcześniej wszelkie elektroniczne urządzenia (np. ogrzewanie czy radio). 
  • Starajmy się jeździć ekonomicznie. Dzięki temu zaoszczędzimy na częstych w sezonie zimowy wizytach w warsztatach i na samym paliwie.

Inne zimowe oszczędności

Oszczędzać można również na odzieży czy obuwiu. Jeśli potrzebujesz nowej kurtki wstrzymaj się z zakupami do końca grudnia lub stycznia. To wtedy w większości sklepów zaczynają się wyprzedaże zimowych kolekcji, a przecież mroźna pora trwa wtedy w najlepsze!

Zimą postaraj się też jeść więcej treściwych posiłków (na przykład łatwo przyswajalnych zup), których przyrządzenie nie wymaga zakupu trudno dostępnych owoców czy warzyw sprowadzanych z zagranicy albo uprawianych w specjalnych szklarniach (tym samym droższych). Jedz więcej warzyw mrożonych. Korzystaj z naturalnie wspomagających zdrowie imbiru, czosnku czy miodu zamiast sięgać po apteczne specyfiki.  

Małe zmiany, za to dużo korzyść dla twojego portfela. Może warto wdrożyć je w życie już tej zimy?


Sprawdź również:
Jak oszczędzać na ogrzewaniu w domu? »
Nowe dopłaty do domów energooszczędnych już za rogiem »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie