Kilka zasad jak nie marnować jedzenia

Czy wiedzieliście, że aż 1/3 żywności na świecie jest marnowana? To niezwykle ważny społecznie temat i warto zastanowić się nad tym,  jak nie marnować jedzenia, zaczynając od własnej kuchni.
 

Kilka zasad jak nie marnować jedzenia
Globalny problem wyrzucania jedzenia

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Żywienia i Rolnictwa podaje, że 1,3 mld ton żywności ląduje w koszu. Ma to miejsce w najbardziej rozwiniętych krajach na świecie.

Także w naszym kraju marnuje się ogromna ilość żywności. Około 30% z nas przyznaje się bez bicia, że wyrzuca jedzenie.

Zastanówmy się, jak nauczyć się zarządzania żywnością, uczyć nasze dzieci, jak nie marnować jedzenia i nie przyczyniać się do wzrostu tego globalnego problemu.

Jak nie marnować tego, co jemy?

 

1. Planuj

Najważniejsze jest dobre zorganizowanie i rozsądne planowanie tego, co kupujemy. Zadajmy sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie zjeść wszystko, co kupiliśmy i czy na pewno część produktów koniec końców nie wyląduje w koszu na śmieci.

Nie marnuj jedzenia!
Poznaj więcej statystyk dotyczących marnowania żywności w Polsce.

Polecamy usiąść wygodnie z ołówkiem w ręku i rozpisać nasze menu na kilka następnych dni. Jeżeli będziemy zaopatrzać się tylko w to, co jest niezbędne, nie tylko zaoszczędzimy jedzenie, ale także nasze pieniądze.

 

2. Danie cud z niczego

Jeżeli po ostatnim obiedzie zostało nam dużo jedzenia, nie wyrzucajmy go. Ruszmy głową i wykorzystajmy resztki w celu stworzenia nowego, równie pysznego posiłku.  Nie udało się zjeść całego kurczaka? Zróbcie risotto. Ugotowaliście za dużo ziemniaków? Nie przejmujcie się i przygotujcie kopytka!

Kilka wskazówek:

  • Chleb – z reszty chleba, którego nie daliśmy rady zjeść, zróbmy grzanki albo utrzyjmy na bułkę tartą
  • Za dużo ugotowanego makaronu – przygotujmy zapiekankę z warzywami na drugi dzień
  • Ugotowane mięso z rosołu – farsz do pierogów
  • Za dużo jajek na twardo – pasta do kanapek
 

3. Zakupy o pełnym brzuchu

Nie odkryjemy Ameryki, jeżeli poradzimy, że na zakupy najlepiej wybierać się po jedzeniu. Dzięki temu unikniemy zakupów wszystkiego, co wpadnie nam w ręce i nie damy się złapać na wszystkie możliwe promocje. Rozsądne zakupy to jedna z najlepszych porad, jak nie marnować jedzenia.

4. Przetwory

Kupcie słoiki i zróbcie własne przetwory. Szczególnie w sezonie na owoce i warzywa bardzo często stajemy się właścicielami dużej ilości jedzenia. Jak nie marnować jabłek i wiśni i mądrze je wykorzystać? Zróbcie kompoty i dżemy na zimę. Rozwiązanie to jest nie tylko wspaniałą metodą na walkę z marnowaniem żywności, ale także gwarancją zdrowia w naszym domu. Cieszmy się smakiem letnich owoców, kiedy za oknem mróz.

Kilka wskazówek:

  • Kiszone ogórki – rewelacyjnie nadają sie na zupę
  • Pomidory – domowy ketchup i przecier pomidorowy
  • Śliwki – pyszne powidła śliwkowe, które także wykorzystamy do ciasta
  • Grzyby – nie ma nic lepszego jak marynowane prawdziwki. Ten delikates położony na stole w trakcie imprezy, z pewnoscią zachwyci smakoszy.
 

5. Zamrażajcie

Jeżeli wiemy, że resztki jedzenia, które zostało nam po posiłku możne mrozić, nie wahajmy się uzupełniać zamrażarki. Przechowywane jedzenie przyda się w przyszłości.

6. Przechowywanie

Pamiętajmy o tym, jak prawidłowo przechowywać. Nie marnujmy mąki, trzymając ją w wilgotnym miejscu, nie zostawiajmy wędlin i sera poza lodówką. Używajmy szklanych pojemników – w plastikowych opakowaniach szybciej się psują.

7. Dzielmy się z innymi

Na koniec porada, z której na pewno ucieszą się nasi przyjaciele oraz rodzina. Jeżeli zostaje nam dużo jedzenia i nie chcemy go wyrzucać, ofiarujmy je innym. Z pewnością znajdzie się ktoś, kto ze smakiem zje resztę naszego ciasta. Sprawmy radość bliskim i tym samym uczmy innych, jak nie marnować jedzenia.

Na koniec przybliżamy z jakich powodów najczęściej wyrzucamy żywność:

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie