Klasa energetyczna sprzętów domowych rozszyfrowana

Tajemnicze literki w różnych kolorach, czasem w towarzystwie plusów – co to takiego? Rozwiewamy wątpliwości i tłumaczymy, co oznaczają symbole znajdujące się na sprzętach gospodarstwa domowego i co to jest klasa energetyczna.

Klasa energetyczna sprzętów domowych rozszyfrowana
Przewodnik po energetycznych oznaczeniach

Oznakowanie od A do G to nic innego, jak etykieta energetyczna.

Zawiera ona informacje o klasie energetycznej i podstawowych parametrach urządzenia. Mowa tu o zużyciu energii czy poziomie hałasu. Zgodnie z prawami Unii Europejskiej, w etykietę muszą być zaopatrzone urządzenia AGD oraz źródła światła.

Z praktycznego punktu widzenia, klasa energetyczna daje możliwość porównywania różnych urządzeń oraz z jakimi kosztami powinniśmy się liczyć, korzystając z wybranej klasy.

Klasa energetyczna – skala

Litery od A do G umieszczone są równocześnie na różnych kolorach. Klasa A, która znajduje się na zielonym pasku oznacza nic innego, jak urządzenie najbardziej efektywne. Jak łatwo się domyślić, klasa G umieszczona na pasku czerwonym, będzie oznaczała sprzęt najmniej efektywny.

Od grudnia 2010 roku na sprzętach gospodarstwa domowego: lodówkach, pralkach, zmywarkach i telewizorach wprowadzone zostały dodatkowo trzy nowe klasy A+, A++ oraz A+++ charakteryzujące urządzenia najbardziej efektywne energetycznie.

Według ogólnych danych, wybierając sprzęt klasy A+++ mamy szansę oszczędzić ok 60% energii w stosunku do klasy A.

Co mają wspólnego wszystkie etykiety?

  • Posiadają informacje o marce i modelu urządzenia
  • Mówią o klasie efektywności energetycznej
  • Informują o zużyciu innych zasobów naturalnych, np. wody
  • Określają wydajności innych funkcji, np. wirowania
  • Prezentują informacje o poziomie emitowanego hałasu
 

PRALKI

Klasy efektywności energetycznej dla pralek:

Klasa energetyczna informuje nas na temat rocznego zużycia energii w kWh na rok, rocznym zużyciu wody w litrach na rok, pojemności, efektywności wirowania i poziomie emitowanego hałasu.

 

LODÓWKI

Klasy efektywności energetycznej dla lodówek:

Klasa energetyczna to dla nas źródło informacj na temat rocznego zużycia energii w kW•h, sumy pojemności użytkowej wszystkich komór, w których przechowujemy żywność, a także poziomu emitowanego hałasu.

 

ZMYWARKI

Klasy efektywności energetycznej dla zmywarek:

Etykieta informuje o rocznym zużyciu energii w kW•h na rok, rocznym zużyciu wody w litrach na rok, pojemności znaminowej, czyli mówiąc po prosto wyrażoną standardową liczbą kompletów naczyń, dla standardowego cyklu zmywania, a także klasie efektywności suszenia oraz emitowanym hałasie.

 

PIEKARNIKI I KUCHENKI

Klasy efektywności energetycznej dla piekarników i kuchenek:

Klasa energetyczna informuje nas o nazwie producenta, modelu urządzenia, a także wskazuje na źródło energii piekarnika, klasie efektywności komory i objętości użytkowej w litrach.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie