Czy klimatyzacja w domu jednorodzinnym jest opłacalna?

Nie wyobrażamy sobie aktualnie bez niej nowoczesnego biura czy budynku handlowego. W amerykańskim nowym budownictwie instalowana jest w 85% domów. Klimatyzacja - czy to się opłaca?

Czy klimatyzacja w domu jednorodzinnym jest opłacalna?
Czy warto zainwestować w domową klimatyzację?

Przyjęło się myśleć, że klimatyzacja stanowi normalne rozwiązanie biurowe, jednak w domu jednorodzinnym ciągle jest to symbol raczej luksusu. Wraz ze zmieniającym się klimatem i coraz częściej bardzo upalnym latem, zaczynamy zastanawiać się, czy rzeczywiście klimatyzacja nie ułatwiłaby nam przetrwania w dusznych salonach czy poddaszach.
 

Brak popularności klimatyzacji w Polsce: dlaczego?

Po pierwsze architekci oraz inwestorzy nie posiadają odpowiedniej wiedzy dotyczącej nowoczesnych rozwiązań klimatyzacyjnych. Bardzo często inwestorzy decydują się na zainstalowanie klimatyzatora dopiero po zakończeniu budowy – jest już wtedy zwykle za późno na normalne, ekonomiczne rozwiązania a klimatyzacja zamiast uprzyjemniać nasze życie, staje się bardziej uciążliwa. 

⇒ Dla przykładu w Ameryce w ponad 85% domów jednorodzinnych zainstalowana jest klimatycja. Centralne systemy powietrze, które służą do chłodzenia, wentylacji a także ogrzewania stosuje się już od ponad pięćdziesięciu lat. Amerykanie nie widzą sensu w instalacji trzech odrębnych systemów, kiedy można połaczyć je w jeden i rozprowadzić ciepło bądź chłodnbe powietrze do wszystkich pokojów w domu.

W naszym kraju to ogrzewanie zawsze było, jest i będzie traktowane priorytetowo. W związku z tym każdy dom jednorodzinny z reguły posiada piec. Klimatyzacja jest jednak technologią, która ciągle się rozwija i dla przykładu nawet w polskich warunkach mamy już ciekawe i ekonomiczne rozwiązania.

Zastanówmy się, czy nie opłacałoby się zainwestować w piec powietrzny, na przykład model Carrier Infinity 96, którego polecają fachowcy.
To nowoczesne urządzenie posiada system sterowania, który współpracuje z jednostką chłodniczą, filtrem elektronicznym i nawilżaczem. Jeżeli inwestorzy decydują się na takie rozwiązanie, mogą bez problemu i w zależności od tego, jakie mają potrzeby, rozbudowywać pakiet w nowe elementy. Kiedy porównamy koszt, jaki poniesiemy przy instalacji całego systemu klimatyzacyjnego z kosztem instalacji ogrzewania i klimatyzacji, mamy możliwość zaoszczędzenia nawet 75% ceny!

Zaletą systemu, o którym mowa, jest także funkcja nawilżania powietrza. Jest to świetna opcja dla wszystkich alergików.

 

Jak działa klimatyzator?

Warto zrozumieć, na czym polega funkcjonowanie klimatyzatora. Ten podobnie, jak każda lodówka składa się z następujących elementów:
  • Skraplacz
  • Parownik
  • Sprężarka
  • Zawór rozprężny
Pomiędzy skraplaczem i parownikiem krąży czynnik chłodzący. W parowniku odbiera się ciepło z pomieszczenia, które już jako chłodne powietrze przechodzi do skraplacza, a ten oddaje je z powrotem do naszych pomieszczeń.

 

Rodzaje klimatyzatorów

  1. Monoblokowe, czyli takie, których obie części są zamknięte w jednej obudowie. Umieszczone są wewnątrz pokoju. Gorące powietrze odprowadza się rurą harmonijkową na zewnątrz.
  2. Klimatyzacja Split charakteryzuje się tym, że obydwie części klimatyzatora są oddzielone. Różnią się także tym od monoblokowych, że istnieje w nich jednostka zewnętrzna, która połączona jest z wewnątrzną przewodami freonowymi. Część zewnętrzna znajduje się poza budynkiem (na przykład na balkonie). Jest to świetne rozwiązanie na klimatyzację przez całe lato, ponieważ jest wydajne oraz ciche.
  3. Klimatyzatory Multi-Split posiadają podobną budowę jak typ Split. Do jednej sprężarki można jednak podłączyć więcej parowników. Klimatyzacja taka znajduje zastosowanie, kiedy planuje się ochłodzić lub ogrzać wiele pomieszczeń. Z całą pewnościąjest to opcja tańsza niż instalacja kilku niezależnych od siebie klimatyzatorów.
  4. Typ Kompakt, czyli parownik i spreżarka na stałe połączone ze sobą. Dobry pomysł do mniejszych pomieszczeń.
 

Koszty klimatyzacji

• Po pierwsze czeka nas zakup klimatyzatora oraz potrzebnego osprzętu: urządzenie o mocy w granicach 3,5 kW to koszt 1500-2500 złotych. Tego typu klimatyzatory typu split zdadzą zadanie w pokojach o powierzchni 25 metrów kwadratowych.

• Istnieją oczywiście droższe sprzęty, na przykład urządzenie typu multisplit, które chłodzą kilka pokojów w tym samym czasie. Taka klimatyzacja to już koszt minimum czterech tysięcy złotych.

Istnieją jednak klimatyzatory, które przystosowane są do małych pokojów – za takie zapłacimy mniej niż tysiąc złotych. Warto jednak pamiętać o tym, że ich moc jest stosunkowo niska.

 

Ile prądu zużywa klimatyzacja?

Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem klimatyzatora, polecamy zapoznanie się z kartą katalogową konkretnego urządzenia. Znajdziecie tam między innymi pobór mocy.

⇒ Jako przykład niech posłuży nam klimatyzator Inventer (moc grzewcza 3,8 kW, pokój 35 metrów kwadratowych).
Mając rozeznanie, pamiętajmym, że klimatyzator o mocy 1kW schłodzi albo ogrzeje ok. 10 metrów kwadratowych. Pobór mocy wynosi 900 W. Możemy także policzyć, że pracując siedem godzin dziennie przy normalnej cenie prądu 0,60 zł/kWh, rachunki za ogrzewanie będą wynosiły 3,78 złotych dziennie, a za miesiąc zapłacimy 113,4 zł.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie