Kluczowe elementy każdego CV

Właściwie napisane CV otwiera drzwi do rozmowy kwalifikacyjnej, a stąd już niedaleka droga do sukcesu. Podpowiadamy czego nie może zabraknąć w twojej przepustce do kariery. 

Kluczowe elementy każdego CV
Na co szczególnie zwracają uwagę pracodawcy i rekruterzy?

Dobre CV powinno przykuwać uwagę rekrutera, i to w zaledwie kilka sekund! Nawet posiadając bogate doświadczenie zawodowe oraz odpowiednie kwalifikacje, niemożliwym wydaje się przejście do drugiego etapu, tj. rozmowy kwalifikacyjnej, jeżeli informacje w CV przedstawione są w nieciekawy bądź niezrozumiały sposób.

Oto krótki poradnik, dzięki któremu skutecznie zaprezentujesz swoją osobę przyszłemu pracodawcy.
 

CV PRZYKUWAJĄCE UWAGĘ: STRATEGICZNE ELEMENTY

 
  1. POSTAW NA KONKRETY

Aplikując na dane stanowisko pracy postaraj się, aby dane przedstawione w CV były konkretne. Pracodawca chce poznać szczegóły oraz informacje wyróżniające cię spośród wielu podobnych kandydatów.

Zamiast niewiele mówiącego sloganu: „wieloletnie doświadczenie w handlu” wykorzystaj swoje doświadczenie i podkreśl je w zdaniu: „10-letnie doświadczenie w handlu, współpraca z firmami x,y i z”. Postaw na liczby, dane i fakty!
 
 
  1. SELEKCJA INFORMACJI

Każde CV, jeżeli ma być skuteczne, powinno być spersonalizowane pod konkretną ofertę pracy. Lepiej wykreślić niepotrzebne informacje (które nic nie wnoszą do aplikacji) i całkowicie skupić się na swych atutach.

Jeżeli nie masz chwili czasu, aby dopracować swoją aplikację pod wymarzone stanowisko, to dlaczego osoba rekrutująca miałaby zwrócić uwagę właśnie na ciebie? „Uniwersalnym” CV stanowczo mówimy nie!    
 
 
  1. SŁOWA-KLUCZE

Słowa-klucze to po prostu hasła, które osoby rekrutujące często poszukują w aplikacjach kandydatów. Każde stanowisko posiada zakres pożądanych umiejętności i właśnie ten element w postaci odpowiednich słów powinien zostać zawarty w curriculum.

Przykładowo:
aplikując na kierownicze stanowisko powinniśmy użyć takich słów-kluczy jak: „zarządzanie projektami”, „wyznaczanie celów”, „zarządzanie zespołem” itp.  
 
 
  1. ESTETYKA TO PODSTAWA

Odpowiedni układ treści, przejrzystość aplikacji i poprawność językowa to przykładowe wyznaczniki, które mogą zachęcić osobę rekrutującą do bliższego poznania twojej osoby.

Czytelne i spójne CV świadczy o sumienności i staranności kandydata. Jest to niezmiernie ważne zwłaszcza podczas aplikacji na stanowiska, w których obcowanie z dokumentami to codzienność.
 
 
  1. ROZWÓJ KARIERY

Jeżeli posiadasz certyfikaty ukończonych szkoleń bądź kursów, nie wahaj się wspomnieć o nich w swojej aplikacji. Dążenie do samodoskonalenia jest dużym plusem i podkreśla zainteresowanie kandydata daną branżą oraz nastawienie do życia zawodowego.

Praca to nie tylko sztywne godziny pracy, ale również pasja, podnoszenie kwalifikacji oraz czerpanie satysfakcji z wykonywanych zadań. Przyszły pracodawca z pewnością to zauważy i doceni!  
 
 
  1. WIZERUEK KANDYDATA

Załączenie zdjęcia kandydata do CV nie jest elementem obowiązkowym, lecz mile widzianym przez przyszłego pracodawcę. Oglądając zdjęcie, osoba rekrutująca prawdopodobnie zwróci uwagę na staranność dobranej fotografii do dokumentów aplikacyjnych. Profesjonalna, dobrze oświetlona fotografia podpowiada, że kandydat poważnie podchodzi do procesu rekrutacji.
 
Zdjęcie powinno być oczywiście dobrane do stanowiska na jakie aplikujemy – inne do pracy w banku i inne podczas rekrutacji na instruktora jogi. Wszelkie kreatywne akcenty są mile widziane, pod warunkiem, że ściśle wiążą się z branżą w jakiej chcemy pracować.
 

Pamiętajmy, że osoby rekrutujące przeglądają CV na zasadzie „od ogółu do szczegółu” – klucz do sukcesu tkwi w zaprezentowaniu swojej osoby od najlepszej strony – tak, aby przyszły pracodawca nie miał wątpliwości co do tego, kto najlepiej sprawdzi się na nowym stanowisku pracy.
 
Wszystkim kandydatom życzymy sukcesów w procesie rekrutacji!

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie