Co to jest kod QR?

Kod QR to nowa jakość błyskawicznej wymiany danych. Jak działają i czego potrzebujemy, by je odczytać?

Co to jest kod QR?
Zakodowana nowoczesność na każdym kroku

Charakterystyczna kombinacja białych i czarnych pól zaczyna pojawiać się coraz częściej nie tylko na plakatach reklamowych czy banerach witryn internetowych, ale również w kolorowych gazetach i magazynach oraz na etykietach różnych produktów. W niektórych miastach podjęto nawet próby oznaczenia zabytków kodami w celu ułatwienia zwiedzania i poznania historii kraju. Czym jest kod QR?
 

QR, czyli szybka odpowiedź

QR to z angielskiego quick response, a więc szybka odpowiedź. Kody QR służą kodowaniu znaków w taki sposób, by mogły zostać błyskawicznie rozpoznane i odczytane przez odpowiednie czytniki – działają więc podobnie jak standardowe kody kreskowe.

W odróżnieniu od nich są jednak dwuwymiarowe, a nośnikiem informacji odpowiadających kodom zero-jedynkowym są nie kreski, a białe i czarne moduły. Dzięki temu kod QR może służyć wygenerowaniu nie tylko informacji numerycznej, ale również alfanumerycznej pochodzącej z większości używanych alfabetów.

 

Co odczytamy?

Kod QR pozwala na zapisanie zarówno cyfr, liter, jak i symboli. Jego odczytanie może więc doprowadzić do otwarcia witryny internetowej, której adres zakodowany jest w czarno-białych modułach kodu.
 
  • Kod QR może też zawierać informacje o podstawowych danych kontaktowych, tworząc swoistą wizytówkę w łatwy sposób odczytywaną przez aparat telefonu i zapisywaną wśród kontaktów.
  • Kombinacja czarnych i białych pól może też zawierać zakodowaną wiadomość email wraz z adresem jej nadawcy czy wiadomość sms wysyłaną po zeskanowaniu kodu i potwierdzeniu chęci nadania.
  • Kod QR może służyć zapisaniu danych geolokalizacyjnych pozwalających na wyświetlenie w telefonie konkretnej mapy.
  • Dzięki kodom zapiszemy też informacje tekstowe – na przykład bilet uprawniający do wstępu na koncert czy przejazdu pociągiem albo informacje na temat odbywającego się w okolicy wydarzenia kulturalnego.
     
 

Jak to przeczytać?

W odczycie kodu QR pomogą telefon komórkowy, laptop, tablet albo komputer wyposażony w kamerę internetową. Przyda się nam również aplikacja do odczytywania kodów QR, którą znajdziemy w większości sklepów obsługujących wybrane oprogramowanie smar fonów (np. App Store czy Play Store).

 

Praktyczny?

Kod QR to przede wszystkim narzędzie szybkiej wymiany danych. Pozwala na błyskawiczny odczyt informacji bez konieczności drukowania papierowych biletów, zaproszeń czy wizytówek.

To również sprawne narzędzie marketingowe służące zamieszczaniu reklam w prasie, odwołań do atrakcyjnych lokalizacji turystycznych, adresów mailowych redakcji czasopism pozwalających na szybkie wygenerowanie wiadomości do redakcji czy linków do witryn internetowych polecających wybrane produkty.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie