Konsekwencje błędów w rocznym zeznaniu PIT

Nie wszystkie błędy czynią z nas przestępców podatkowych! Pamiętaj, że zawsze masz prawo do złożenia korekty zeznania PIT. Drobne błędy i niedopatrzenia można skorygować w urzędzie skarbowym.

Konsekwencje błędów w rocznym zeznaniu PIT
Błędy w rocznym zeznaniu podatkowym PIT nie muszą wiązać się z poważnymi konsekwencjami!
  • konsekwencje drobnych błędów w rozliczeniu podatkowym PIT
  • kara za wykroczenie i przestępstwo podatkowe

Każdy, kto choć raz składał roczne zeznanie podatkowe wie, jak łatwo o pomyłkę podczas wypełniania zawiłych formularzy i deklaracji PIT. Wie o tym również urząd skarbowy, dlatego udostępnia nam opcję korekty zadeklarowanych informacji. 

 

Jakie są konsekwencje naszych błędów w PITcie?

 

Bez paniki!

Najczęściej popełniane błędy przy wypełnianiu PIT nie wiążą się z poważnym konsekwencjami, gdyż nie są to błędy wielkiego kalibru.

 

  • Często zapominamy wskazać, jaki jest nasz identyfikator podatkowy (miejsce na jego wpisanie znajduje się na samej górze strony) lub niepoprawnie interpretujemy instrukcje wyjaśniające, kto powinien użyć numeru PESEL, a kto NIP;
  • posługujemy się niekatulanymi danymi osobowymi;
  • nie składamy podpisu pod zeznaniem rocznym (zdarza się to najczęściej, gdy postanawiamy wypełnić formularz online i później go wydrukować);
  • popełniamy błędy rachunkowe przy wyliczaniu wysokości podatku (konsekwencje prawne nie grożą nam, gdy po korekcie nowa kwota nie różni się od zadeklarowanej o więcej niż 1000 złotych) czy też niepoprawnie zaokrąglamy kwoty przy przenoszeniu ich z jednego formularza do drugiego.

 

Jak poprawić błędy w zeznaniu podatkowym?

 

Jeśli zorientujemy się, że popełniliśmy błąd – musimy złożyć korektę zeznania podatkowego (mamy na to aż 5 lat; niestety, w przypadku, gdy złożyliśmy błędne zeznania roczne parę razy z rzędu nie możemy złożyć korekty zbiorowej, ale odpowiadającą każdemu oddzielnemu rozliczeniu) wraz z wyjaśnieniem, dlaczego doszło do pomyłki. W przypadku drobnych błędów typu brak podpisu lub wskazanie nieaktualnego adresu zamieszkania grozi nam więc jedynie wezwanie do urzędu skarbowego w celu uzupełnienia/korekty informacji, a co za tym idzie, strata cennego czasu (UWAGA! Niektóre urzędy skarbowe nie wzywają podatnika w celu uzupełnienia podpisu i automatycznie uznają PIT za nieważny, tym samym stwierdzając nieterminowe rozliczenie z fiskusem).

 

Istnieją jednak również takie błędy, których popełnienie wiąże się z ukaraniem podatnika grzywną. Pierwszym, podstawowym, jest oczywiście nieterminowe złożenie PIT w urzędzie skarbowym. Zapłacić karę możemy też za odliczenie darowizn, których kwota przekroczyła 6% naszego dochodu czy też za rozliczenie nieprzysługujących nam ulg.

 

Najpoważniejsza kara czeka osoby świadomie wprowadzające nieprawidłowe informacje do formularzy – zatajające prawdę o wysokości swoich dochodów, zaniżające wysokość podatku czy ukrywające źródła finansowania. Jako przestępcy podatkowi podlegamy wtedy kodeksowi karno-skarbowemu, a sąd może obarczyć nas mandatem wynoszącym od 500 do ponad 14 milionów złotych w zależności od wagi przewinienia.

 

Warto przeczytać:

Jak sprawdzić czy moje dane są w BIK? »

Jakie są konsekwencje niespłacenia chwilówki? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie