Konsolidacja czy oddłużanie - co wybrać?

Konsolidacja czy oddłużanie - gdzie szukać ratunku, gdy nia radzimy sobie ze spłatą wszystkich naszych zobowiązań finansowych?

Konsolidacja czy oddłużanie - co wybrać?
Jak wyjść z błędnej spirali długów?
  • kredyt konsolidacyjny
  • oddłużanie

Chcąc wybrnąć z trudnej sytuacji finansowej często wpadamy w szpony kolejnych pożyczek, zamykając błędne koło zadłużenia. Przychodzi moment, gdy, obarczeni ratami kolejnych kredytów, niespłacanymi limitami w koncie czy debetami na kartach nie jesteśmy w stanie dłużej wyszarpywać z domowego budżetu kwot na regulowanie wszystkich naszych zobowiązań finansowych względem wierzycieli. Co robić w takiej sytuacji?

Konsolidacja

Konsolidacja polega na połączeniu wszystkich naszych zobowiązań kredytowych w jedno, wiążące się z ustaleniem nowej raty kredytu i warunków jego spłaty.

Zalety:

  • Niewątpliwą zaletą konsolidacji jest możliwość przeniesienia wszystkich długów do jednego banku. Nie musimy już pamiętać o spłacie kilku różnych rat w innych, wyznaczonych przez wierzycieli terminach, dzięki czemu ograniczamy możliwość poniesienia konsekwencji finansowych za zwłokę w spłacie rat kredytu ze względu na przeoczenie terminu. Nie ponosimy też kosztów przelewów do kilku różnych instytucji, których jesteśmy dłużnikami.
  • Rata kredytu konsolidacyjnego jest najczęściej niższa od sumarycznej wartości wszystkich regulowanych dotąd zobowiązań, co z pewnością pozwoli na odciążenie budżetu.

Wady:

  • Z drugiej jednak strony pamiętać należy, iż zmniejszenie raty kredytu oznacza w większości przypadków wydłużenie okresu spłaty, co w konsekwencji oznacza, że oddamy bankowi więcej – dłużej naliczane nam będą odsetki i wszystkie koszty towarzyszące.
  • Konsolidacja to również opcja jedynie dla osób z pozytywną historią kredytową – oznacza to w praktyce, że trudno o bank, który zgodzi się na przejęcie zobowiązań kredytowych klienta, jeśli ten zalega ze spłatą zadłużenia więcej niż 30 dni.
  • Konsolidacja wiąże się też najczęściej z koniecznością posiadania zabezpieczenia hipotecznego. Jeśli takowego nie mamy, oprocentowanie gotówkowego kredytu konsolidacyjnego jest niestety mniej korzystne.

Oddłużanie

Oddłużanie z kolei polega na skorzystaniu z usług specjalnie przygotowanych i wyszkolonych podmiotów, które podejmą się w naszym imieniu rozmów z bankiem (lub komornikiem) w celu ustalenia nowych, korzystniejszych dla klienta warunków spłaty kredytu.

Zalety:

  • Niewątpliwą zaletą oddłużania jest fakt, że negocjacji warunków kredytowych podejmuje się osoba znająca tajniki bankowości. Może wywalczyć dla nas czasowe umorzenie spłaty, obniżenie oprocentowania, umorzenie naliczonych odsetek, a nawet wyczyszczenie negatywnej historii kredytowej. Pomoże też ułożyć nowy plan spłaty dostosowany do potrzeb i możliwości klienta.

Wady:

  • Z drugiej jednak strony wraz ze wzrostem popularności tej formy wychodzenia z długów na rynku pojawiło się wiele firm oferujących usługi niskiej jakości. Skorzystanie z oferty firmy oddłużeniowej nieposiadającej odpowiedniego doświadczenia i wiedzy może dodatkowo pogorszyć nasza sytuację, wplątując nas w nowe zadłużenia.
  • Nie należy zapominać i o tym, że za usługę profesjonalnej firmy trzeba będzie zapłacić, często niemało, co, w sytuacji, gdy tkwimy po uszy w długach, może być przysłowiowym „gwoździem do trumny”.

Przed podjęciem decyzji o najlepszej dla nas formie wyjścia z długów musimy bardzo dokładnie prześledzić dostępne na rynku opcje i przeanalizować, która sprawdzi się najlepiej w naszej, bardzo konkretnej przecież, sytuacji.

Sprawdź również:
Oddłużanie czy upadłość konsumencka? »
Jak poprawić swoją zdolność kredytową? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie