Konto dla firm a małe przedsiębiorstwo

Nowa firma - nowe konto dla firm, prawda? Dla większości początkujących przedsiębiorców takie rozwiązanie niezawsze wydaje się być najlepszym. Czy warto zatem zakładać rachunek firmowy dla swojej nowej działalności?

Konto dla firm a małe przedsiębiorstwo
Konto dla firm - nieobowiązkowe, ale przydatne

Wiele osób, zakładając swoją własną firmę, staje przed wyborem: czy warto otworzyć konto dla firm czy może lepiej nadal korzystać z rachunku osobistego? Sprawdźmy!

Na początku należy zaznaczyć, iż konto dla firm nie jest obowiązkowe w niektórych przedsiębiorstwach, a dokładnie takich, które:

  • nie wykonują pojedynczych transakcji o wartości wyższej niż 15 tysięcy euro
  • nie rozliczają się z podmiotami gospodarczymi
  • są mikroprzedsiębiorstwami, czyli zatrudniają mniej niż dziesięć osób a ich roczny obrót netto wynosi mniej niż 2 miliony euro

Przedsiębiorcy spełniający powyższe wymagania mogą oczywiście prowadzić normalną działalność, opartą na obrocie gotówkowym. Biorąc pod uwagę regulowanie należności, związanych z posiadaniem i prowadzeniem firmy, wszystkich opłat mogą dokonywać bezpośrednio w urzędach lub na poczcie.

Skoro zatem konto dla firm nie jest konieczne, czy jego posiadanie może przynieść dodatkowe korzyści przedsiębiorcy?

Na początku sprawdźmy czy konto prywatne może pełnić rolę rachunku firmowego.

Konto osobiste na potrzeby firmy

Z prawnego punktu widzenia, rachunek osobisty może być wykorzystywany do celów biznesowych bez żadnego problemu. Takie rozwiązanie wydaje się być idealnym dla osób, które rozpoczynają działalność małej firmy i początkowo będą dokonywać przelewów jedynie do ZUSu i Urzędu Skarbowego. 

Wielu osobom korzystanie wyłącznie z jednego konta wydaje się być bardzo wygodne, ponieważ nie muszą zapamiętywać dodatkowych numerów, haseł czy kodów PIN do karty. 

Skupiając się jednak na kwestiach bardziej praktycznych i korzystnych dla przedsiębiorcy, warto poważnie rozważyć konto dla firm

Rachunek dla mojej firmy

Posiadanie oddzielnego konta, wykorzystywanego dla potrzeb naszego przedsiębiorstwa to przede wszystkim wygoda oraz…spokój. Dlaczego?

  • Po pierwsze, przedsiębiorca nie musi stale kontrolować, które przelewy związane są z działalnością, a które z finansami osobistymi. Ułatwia to zdecydowanie prowadzenie księgowości oraz zarządzanie dostępnymi środkami. 
  • Po drugie, w trakcie ewentualnej kontroli skarbowej, będziemy mieli obowiązek przedstawienia jedynie wyciągu z rachunku firmy. Nasze osobiste wydatki oraz dochody z innych źródeł będą zgromadzone na oddzielnym koncie i nie wpłyną na finanse przedsiębiorstwa.
  • Po trzecie, wiele dodatkowych form finansowania działalności gospodarczej, takie jak specjalne dopłaty, lokaty czy kredyty dla firm na inwestycję czy rozwój, dostępne są tylko dla posiadaczy rachunków firmowych. 

Takie dodatkowe usługi czy produkty mogą często pomóc w utrzymaniu płynności finansowej naszej firmy.

Konto dla firm a opłaty

Posiadanie rachunku firmowego może wiązać się z nieco wyższymi kosztami niż użytkowanie konta osobistego. Taka sytuacja wynika najczęściej z nieco innego profilu klienta prywatnego a biznesowego. 

Z jakimi kosztami powinien liczyć się przedsiębiorca?

  • opłata za otwarcie i prowadzenie rachunku – warto dokładnie sprawdzić wszelkie usługi wliczone w opłatę za konto dla firm, ponieważ czasem może się okazać, że dzięki uiszczeniu drobnej opłaty, zyskujemy więcej rozwiązań
  • opłata za kartę debetową do konta – najczęściej może zostać zniesiona przy dokonaniu transakcji na określoną kwotę w miesiącu lub roku
  • opłata za przelewy – konieczna będzie analiza ilości zakładanych przelewów w miesiącu, płatne konta dla firm często udostępniają darmowe przelewy

Pamiętaj jednak, iż wszelkie koszty poniesione w związku z posiadaniem i korzystaniem z rachunku firmowego można rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu a w tym celu wystarczy jedynie przedstawić wyciąg z rachunku. 

Analizując potrzeby każdej firmy, należy wziąć pod uwagę wiele ważnych aspektów. Konto dla firm jest niewątpliwie nie tylko ważnym elementem jej działalności, ale również wygody właściciela i dostępu do nowych rozwiązań. Zakładając własną firmę liczymy przecież na więcej. Warto rozważyć wszelkie za i przeciw, czasami nieco większe koszty przyniosą pozytywne rezultaty.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie