Jak wybrać konto osobiste dla seniora?

Młodzi ludzie przyzwyczajeni są do nowoczesnych udogodnień internetowych rachunków. Jak jednak wybrać odpowiednie konto osobiste dla starszej osoby, która od innowacji woli klasykę?

Jak wybrać konto osobiste dla seniora?
Rachunek bankowy dla starszych osób krok po kroku

Podstawowym źródłem dochodów osób starszych jest emerytura, a ta w wielu przypadkach wciąż dostarczana jest kosztownym dla ZUSu przekazem pocztowym do rąk własnych.

Nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca seniorów do zakładania rachunków bankowych – osoby starsze coraz częściej doceniają wygodę płynącą z tego rozwiązania. Jak wybrać odpowiednie konto osobiste dla seniora i czym kierować się podejmując decyzję?

Koszty prowadzenia rachunku

Wiele banków ma w swojej ofercie konta dedykowane seniorom.

  • Warto wybrać takie, którego prowadzenie jest bezpłatne niezależnie od wysokości kwoty na nim zdeponowanej czy częstości użycia karty.
  • Przeglądając tabele opłat za karty przypisane różnym rodzajom rachunków zastanówmy się, czy starsza osoba faktycznie potrzebuje plastiku i będzie z niego korzystać.
  • Zapoznajmy się z tabelami opłat za przelewy, przekazy pocztowe, papierowe wydruki z rachunku, wypłaty z konta w bankowych kasach lub bankomatach.

Więcej o kosztach konta bankowego dowiesz się w naszym poradniku.

Konto w banku dostępnym

Konto osobiste dla seniora powinno zostać założone w banku, który ma wiele oddziałów, szczególnie tych zlokalizowanych w pobliżu miejsca zamieszkania właściciela rachunku.

Osoby starsze, przywiązane do tradycyjnych form kontaktowania się z różnymi instytucjami, z pewnością będą wolały osobiście udać się do placówki w celu rozwiania wątpliwości czy zasięgnięcia porady. Przekonywanie seniora niezaznajomionego dotąd z szczegółową obsługą komputera do założenia konta internetowego nie ma większego sensu - rachunek online może być jedynie dodatkiem do tradycyjnego konta.

Warto też wziąć pod uwagę jedynie te banki, które zapewniają możliwość współpracy z osobistym doradcą bankowym.

Renoma placówki i obsługi

Bank o dobrej reputacji i ugruntowanej pozycji na rynku zapewni seniorowi poczucie bezpieczeństwa. Osoba starsza nie będzie obawiała się o swoje finanse, jeśli zostaną one zdeponowane na rachunku w cieszącej się zaufaniem klientów placówce.

Wybierając bank, zwróćmy uwagę na poziom obsługi klienta w tych oddziałach, które senior odwiedzałby najczęściej. Osoby starsze to klienci wymagający dość szczególnego podejścia – ich pytania mogą wymagać sporej dawki cierpliwości i spokoju.

Jasny przekaz, prosta forma

Konto dla seniora powinno funkcjonować w jasny i przejrzysty sposób – wszelkie zapisy dotyczące jego działania i opłat pobieranych za podejmowane na rachunku akcje opisywać powinna czytelna tabela pozbawiona gwiazdek czy dodatkowych zapisów małym drukiem.

Większość seniorów z pewnością doceni też dostarczane przez bank papierowe wyciągi z rachunku. W ten sposób będą mogli osobiście sprawdzić jak wydawali pieniądze, ile środków otrzymali na konto oraz ile pozostało z zeszłego okresu.

Oszczędności

Coraz więcej starszych osób odkładane przez lata środki pragnie w pewien sposób zainwestować. Upewnijmy się, iż wraz z kontem osobistym klient może liczyć na dodatkowe produkty, których otwarcie będzie proste i wygodne, nawet bez obsługi komputera.

Zakładając rachunek warto zapytać doradcy o możliwe rozwiązania pomagające w oszczędzaniu, takie jak lokaty czy konto oszczędnościowe.

WIĘCEJ O KONCIE OSOBISTYM:
Jak przenieść konto bankowe do innego banku? »
Przelew na zły rachunek: co dalej? »
Kiedy warto założyć konto dla dziecka? »
Gdzie należy zgłosić zmieniony numer konta bankowego? »
Jak zamknąć konto bankowe? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie