Konto oszczędnościowe czy lokata - która opcja lepsza dla mnie?

Wiele osób próbuje znaleźć złoty środek na odłożenie pieniędzy. Z dostępnych na rynku możliwości, dwie systematycznie zyskują nowych zainteresowanych. Najczęściej stajemy przed wyborem: konto oszczędnościowe czy lokata, jednak ostateczne decyzja wcale nie jest trudna. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

Konto oszczędnościowe czy lokata - która opcja lepsza dla mnie?
Dwa korzystne sposoby na oszczędzanie

Osoby, które posiadają trochę oszczędności, najczęściej pragną znaleźć sposób na powiększenie dostępnych środków. Pieniądze bezczynnie czekające na rachunku osobistym nie przynoszą nam żadnego zysku a jedynie czekają na wydanie.

Na rynku mamy jednak sporo korzystnych możliwości, które pomogą naszej gotówce nieco wzrosnąć bez większej pomocy czy zaangażowania z naszej strony. Pojawia się jednak pytanie, która z dostępnych form jest najlepsza i dostarczy nam zadowalających rezultatów, bez konieczności poświęcania czasu na wyliczenia czy dodatkowe decyzje.

Który produkt bankowy jest bardziej dopasowany do naszych potrzeb, konto oszczędnościowe czy lokata?

Spróbujmy sprawdzić jakie są wady i zalety tych dwóch małych form inwestycyjnych. 

LOKATA - zablokowane pieniądze?

Lokata na polskim rynku finansowym istnieje już długo i nadal jest produktem bardzo popularnym.

Zysk uzyskany z lokaty zależy przede wszystkim od dostępnej kwoty, którą klient pragnie zdeponować oraz od długości trwania umowy z bankiem. Lokaty mogą być krótko- lub długoterminowe a wybór okresu zależy od potrzeb i możliwości osoby zainteresowanej.

Od okresu zdeponowania środków zależy również oprocentowanie, które najczęściej jest stałe w przypadku krótkich lokat i zmienne przy dłuższych umowach, co wynika z pojawienia się możliwych wariacji na rynku finansowym i przyniesienia strat tak klientom, jak i bankowi.

Jak wybrać lokatę?

Podczas przeszukiwania ofert lokat, należy dodatkowo zwrócić uwagę na dwie istotne kwestie. Pierwszą jest częstotliwość kapitalizacji odsetek, czyli informacja kiedy nasz uzyskany zysk zostanie dodany do posiadanych środków.

W przypadku lokat, najkorzystniejsza jest kapitalizacja miesięczna, jednak banki najczęściej czekają z przekazaniem nam uzyskanych pieniędzy do końca trwania umowy.

Drugą ważną kwestią jest sprawdzenie co stanie się z naszymi odsetkami w przypadku zerwania podpisanej umowy, czy utracimy dodatkową kwotę czy może otrzymamy środki należne za miniony okres. 

KONTO OSZCZĘDNOŚCIOWE - tylko dla zdecydowanych?

Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy, który od konta osobistego wyróżnia oprocentowanie założone na zgromadzone środki. Konta oszczędnościowe często są powiązanie z indywidualnymi rachunkami klientów, co ułatwia zarządzanie środkami, które rzeczywiście pragniemy i możemy oszczędzać oraz pieniędzmi przeznaczonymi na bieżące wydatki.

Konto oszczędnościowe pozwala na wykonywanie większości operacji bankowych, takich jak przelewy wewnętrzne i zewnętrzne.

Najważniejszą kwestią jest możliwość swobodnego wpłacania nowych środków na konto, bez ponoszenia strat, takich jak utrata odsetek, mogą jednak pojawić się koszty związane z wypłatą części środków. Wiele banków oferuje kilka możliwości gromadzenia oszczędności na koncie, może to być comiesięczny automatyczny przelew z konta osobistego lub zaokrąglanie wartości transakcji bezgotówkowych.

Warto pamiętać, iż oprocentowanie konta oszczędnościowego zależy od aktualnej sytuacji na rynku oraz wysokości posiadanych środków.

KONTO OSZCZĘDNOŚCIOWE CZY LOKATA

Zastanówmy się zatem komu więcej korzyści finansowych przyniesie konto oszczędnościowe a kto zyska dzięki lokacie.

Lokata to idealne rozwiązanie dla osoby, która dysponuje większą sumą oszczędzonych pieniędzy i prawdopodobnie nie będzie takiej kwoty potrzebowała w najbliższej przyszłości. W przypadku braku pewności, można wybrać lokatę krótkoterminową z atrakcyjnym oprocentowaniem. Jest to również dobre rozwiązanie dla klientów, których silna wola nie wystarcza na powstrzymanie się od wydawania oszczędności. 

Natomiast konto oszczędnościowe powinny wybrać osoby, które zamierzają na bieżąco odkładać niewielkie kwoty, najczęściej bez określonego celu. W przypadku takiego rachunku nie jest konieczne posiadanie terminu wykorzystania pieniędzy, jednak potrzeba samodyscypliny, aby zbyt często nie sięgać po zebrane środki. Konto oszczędnościowe pozwala jednak na większą swobodę w zarządzaniu dostępnymi pieniędzmi.

Sposobów na oszczędzanie jest wiele, jednak nie każdy z nich jest odpowiedni dla nas. Warto zdefiniować swoje aktualne potrzeby i możliwości, aby podjąć dobrą decyzję. W dylemacie konto oszczędnościowe czy lokata nie trudno wybrać najlepszą opcję, wystarczy sprawdzić, który sposób przyniesie nam więcej czystego zysku.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie