Konto oszczędnościowe dla dziecka: tak czy nie?

Długoterminowe inwestowanie w przyszłość dziecka poprzez założenie konta oszczędnościowego. Im wcześniej, tym lepiej?

Konto oszczędnościowe dla dziecka: tak czy nie?
Planowanie przyszłości finansowej dziecka

Konto oszczędnościowe można założyć w każdym momencie życia, istnieją nawet programy oszczędnościowe, które dedykowane są dzieciom nowonarodzonym. W ten sposób już od pierwszych chwil życia malucha, rodzice mają możliwość gromadzenia dla niego środków finansowych niezbędnych w przyszłości. Oprócz finansowego zabezpieczenia niezwykle ważne jest również nauczenie pociechy zarządzania finansami. Założenie konta oszczędnościowego dla malucha wydaje się więc być doskonałym rozwiązaniem.
 

Konto oszczędnościowe dla dziecka

Konta oszczędnościowe przeznaczone dla dzieci, niezależnie od wyboru banku, mają wiele cech wspólnych:
 
 • Mogą działać niezależnie bądź w formie subkonta do rachunku osobistego rodzica bądź opiekuna,
 • Środki finansowe można wypłacać w każdej chwili bez utraty zgromadzonych odsetek,
 • Wpłaty na konto mogą być dokonywane przez najbliższą rodzinę lub krewnych, a ich częstotliwość i wysokość jest dowolna,
 • Oprocentowanie waha się w granicach 2-3%,
 • Brak ponoszenia kosztów związanych z otwarciem oraz prowadzeniem konta,
 • Pierwsze w danym miesiącu przelewy wewnętrzne środków finansowych są darmowe,
 • Możliwe jest uzyskanie bonusów za regularne dokonywanie wpłat na konto w ciągu roku.
 

Jak założyć dziecięce konto oszczędnościowe?

Rodzice bądź opiekunowie dziecka mogą tradycyjnie wybrać się do siedziby banku, gdzie na miejscu wraz z doradcą wybiorą najlepszy produkt finansowy.

Możliwe jest też złożenie wniosku online w bankowości internetowej, gdzie wystarczy postępować ze wskazówkami autoryzacyjnymi.

 

Nauka przedsiębiorczości

Odpowiednia edukacja prowadzona przez rodziców oraz możliwość zarządzania własnym mini-budżetem to doskonały sposób na nabycie nowych umiejętności przez dziecko takich jak np. rozsądne wydawanie pieniędzy.

Można rzec, że im wcześniej pociecha będzie mogła zarządzać swoimi finansami, tym lepiej. W ten sposób od najmłodszych lat będzie poznawała wartość pieniądza co pozwoli wprowadzić ją w świat finansów niezbędny w dorosłym życiu.
 

Magiczny wiek 13 lat

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, dziecko poniżej 13 roku życia nie posiada zdolności prawnej do zarządzania finansami. Rodzic bądź opiekun podejmuje więc za pociechę wszelkie decyzje związane z posiadanymi na koncie finansami oraz nimi zarządza. Dopiero w wieku 13 lat dziecko zyskuje prawo do dokonywania transakcji finansowych, a więc samo decyduje o finansach zgromadzonych na swoim koncie.

Nie trzeba się jednak niczego obawiać w tej kwestii – aż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, opiekunowie mogą nałożyć na konto odpowiedni limit miesięczny wypłat oraz ustalić ich częstotliwość.

 

Konto zakładać czy nie zakładać?

Rodzice bądź opiekunowie dziecka powinni dogłębnie rozważyć możliwość założenia konta dla malucha. Z pewnością ilość zalet jest większa niż wad. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze.

Zalety:
 
 • Prowadzenie konta dla dzieci jest opłacalne – brak opłat za otwarcie i prowadzenie konta jest zachętą dla rodziców natomiast korzystne oprocentowanie może zachęcić dziecko do oszczędzania,
 • Możliwe jest uzyskanie zniżek oraz bonusów np. na wydarzenia kulturowe – tańsze bilety do kina i teatru czy zniżki na kurs językowy,
 • Ograniczenia kont dla dzieci umożliwiają nadzór rodziców np. ustalenie dziennych limitów wypłat,
 • Dziecko zyskuje dostęp do pieniędzy w sytuacjach awaryjnych poprzez szybkie zasilenie konta dodatkową kwotą pieniędzy przez rodziców, np. podczas zguby kieszonkowego na wakacyjnych koloniach,
 • Dziecko uczy się odpowiedzialnego gospodarowania własnymi pieniędzmi.

  Wady:
 
 • Należy zapoznać się z ofertą danego banku i sprawdzić ewentualne koszty przelewów internetowych czy wypłat z bankomatów,
 • Niektóre banki wymagają założenia przez rodzica lub opiekuna konta w tym samym banku,
 • Należy zwrócić uwagę czy dany bank nie wymaga od dorosłych minimalnego limitu wpłat comiesięcznych,
 • Zgubienie karty przez dziecko może okazać się kłopotliwe, więc niezbędna jest czujność oraz szybka reakcja rodziców w tego typu sytuacjach.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie