Ile kosztują polskie święta Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia to z całą pewnością celebrowanie czasu z rodziną, kultywując tradycje. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to czas nastawiony na zysk. Ile wydajemy na święta i cały przedswiąteczny okres przygotowań?

Ile kosztują polskie święta Bożego Narodzenia?
Ile na Gwiazdkę wydaje statystyczny Polak?

Według wyników badań Deloitte, standardowa polska rodzina wydaje na święta ponad 1280 złotych. W porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, wcale nie jest to wysoki koszt. Ciągle jesteśmy narodem, który nazwać można tradycyjnym, nie dajemy się porwać totalnie przedświątecznej gorączce i w dalszym ciągu skupiamy się na duchowym przeżyciu Bożego Narodzenia.

Mimo naszej świątecznej rozwagi, ok 53% badanych uważa, iż bożonarodzeniowe wydatki to duże obciążenie dla domowego budżetu.

Na co w święta wydajemy najwięcej?

  1. Okazuje się, że najwięcej pieniędzy w święta wydajemy na zakupy artukułów spożywczych. Stanowią one aż 34% sumy kosztów.
  2. Druga pozycja na podium należy do prezentów – 30%.
  3. Na trzecim miejscu znajdują się wydatki związane ze spotkaniami towarzyskimi.

Co ciekawe, najmniej Polacy wydają podczas Bożego Narodzenia na podróże. Jest to jedna z przyczyn, dla których kraje Europy Zachodniej wydają znacznie więcej. Polacy wolą spędzać święta w domu w gronie rodziny, niż organizować wycieczki i spędzać Wigilię na nartach czy wygrzewając się na plaży.

Ile prezentów kupujemy?

Zaskakującym wydaje się fakt, że przeciętny Polak kupuje na święta tylko jeden prezent (65%). Okzazuje się, że tylko 10% z nas decyduje się na sprezentowanie więcej niż trzech podarunków.

Jakie prezenty wygrywają?

Według wyników badań Polacy najczęściej kupują pod choinkę kosmetyki. Na drugim miejscu znajdą się książki i płyty. Bardzo często decydujemy się na zakup perfum dla naszych najbliższych. Okazuje się, że ciągle rzadko obdarowujemy się obuwiem i odzieżą. Wbrew pozorom także na sprzęt elektroniczny nie wydajemy aż tak dużo – przeciętnych  Polaków ciągle nie stać na drogie prezenty.

Polskie świąteczne marzenia

Standardowy Polak przyznaje, że najchętniej dostałby na święta książkę, gotówkę albo kosmetyki.

Kto wydaje więcej: kobiety czy mężczyźni?

Święta Bożego Narodzenia to okazja do sprawdzenia, która płeć wydaje więcej. Według wyników badań Provident Polska to mężczyźni okazują się bardziej hojni. Panowie zamierzają wydać na prezenty około 190 złotych, czyli o 20 złotych więcej niż panie. Co ciekawe, oczekują prezentu wartego 160 złotych – kobiety żyją nadzieją otrzymania prezentu za 170 złotych.

Czas to pieniądz

Koszt przygotowań do Bożego Narodzenia to nie tylko wydane pieniądze, ale także poświęcony czas. Według wyników badań, standardowi Polacy aż dwa miesiące wcześniej rozpoczynają  przygotowania. Jak dobrze wiemy z doświadczenia, sprzątamy całe mieszkanie, myjemy okna, robimy zakupy, planujemy świąteczne dekoracje, przygotowujemy prezenty i oczywiście gotujemy. Według statystyk do Bożego Narodzenia przygotowujemy się aż 168 godzin.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie