Ile kosztuje polska Wielkanoc?

Wielkanoc za pasem. Ile Polacy wydają na przygotowania i zakupy? Czy prezenty są popularne i ile kosztuje symbol wielkanocny, czyli jajko?

Ile kosztuje polska Wielkanoc?
Analiza rodzinnego budżetu na święta Wielkiej Nocy

Firma Provident Polska opublikowała niedawno wyniki bardzo ciekawego badania na temat kosztów świąt. Wynika z nich, że średnia polska rodzina wydaje na święta Wielkiej Nocy 363 złotych.
 

Koszt świąt wielkanocnych w Polsce

 

Ile Polacy wydają w Wielkanoc?

Oczywiście wszystko zależy od tego, jak duża jest rodzina. Jeżeli gospodarstwo domowe posiada tylko dwie osoby, budżet na święta wynosi 260 złotych. Pięcioosobowa rodzina wyda natomiast ponad 400 złotych. Badania pokazały, że każdy dodatkowy członek rodziny to średnio 100 złotych więcej.

Okazuje się, że wielkanocny budżet jest trzy razy wyższy niż koszt normalnego weekendu. Rekordowo dużo Polacy wydają na Boże Narodzenie. Wyniki badania pokazują, że jesteśmy wtedy w stanie wydać aż dwa razy więcej niż podczas Wielkanocy.

Provident w swoich badaniach pokazał, że podczas standardowego weekendu wydajemy  około 117 złotych. Ciekawym aspektem wyników raportu jest wskazanie na wysokie zaangażowanie mieszkańców wsi. Okazuje się, że rodziny mieszkające z dala od miast wydają aż cztery razy więcej w Wielkanoc niż w normalny weekend.

 

Wielkanoc a prezenty

Mieszkańcy naszego kraju z reguły nie kupują prezentów z okazji świąt Wielkiej Nocy. Tylko 1/3 z nas posiada tradycję obdarowywania się podarunkami. Właśnie ten fakt jest decydujący w podsumowaniu rodzinnego budżetu. Prezenty bowiem stanowią dużą część wydatków podczas Bożego Narodzenia.

Jeżeli już mamy w zwyczaju ofiarować bliskim prezent, w Wielkanoc nie wydamy na niego więcej niż 120 złotych. 13% badanych Polaków deklaruje, że planuje wykonać upominek własnoręcznie i bez kosztów.

 

Czy Polacy wydadzą więcej niż w 2015 roku?

Aż 56 procent z nas planuje podobny budżet na Wielkanoc jak w roku ubiegłym.

Rzecz jasna, więcej na święta wydadzą osoby, które dobrze zarabiają. Nie jest to jednak normą, ponieważ, jak wspomnieliśmy wcześniej, na Wielkanoc to mieszkańcy wsi przeznaczą więcej. Osoby, które mieszkają w mieście planują wydać tylko dwukrotnie więcej niż w normalny weekend.

 

Ile kosztują świąteczne przygotowania?

Wielkanoc to także przygotowania. Nie tylko duchowe, ale głównie te związane ze sprzątaniem i przygotowaniem naszego domu. Tradycyjna polska rodzina wykonuje te czynności z wyprzedzeniem. Co jednak w momencie, kiedy nasze obowiązki zmuszają nas do pracy do późna i na mycie okien i odkurzanie nie ma już siły? Rozwiązaniem może być wynajęcie ekipy sprzątającej:
 
  • Mycie okien to średnio 20 złotych za okno. Wszystko zależy oczywiście od lokalizacji
  • Sprzątanie – średnio 25 złotych za godzinę
 

Wielkanocne smakołyki

Nadchodzące święta to oczywiście okazja do spotkania z rodziną i … kosztowania smakołyków: żurek, wędliny, pasztety, jajka, babki wielkanocne i mazurki. Najlepsze są swojskie, jednak jeżeli nie mamy czasu ani talentu, przygotujmy się na koszt ok 20 złotych za kg babki wielkanocnej czy ok 30 złotych za kg sernika.

Ile za tradycyjne na Wielkanoc jajko?
Okazuje się, że aktualnie za 10 jajek zapłacimy w Polsce aż 5 złotych (według portalu cenynaswiecie.pl). Nie zapominajmy o czekoladkach, pralinkach i innych słodkościach, których nie może zabraknąć na wielkanocnym stole.


Wykorzystajmy czas, który pozostał do świąt i zaplanujmy przygotowania całą rodziną z wyprzedzeniem. Dzięki temu nie tylko zyskamy czas, pieniądze, ale również spokój, który na pewno przyda się tuż przed samą Wielkanocą.  

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie