Koszty konta bankowego

Konta bankowe generują koszty: w zależności od placówki płacimy różne kwoty za prowadzenie rachunku, korzystanie z kart elektronicznych, wypłaty z bankomatów czy zlecane przelewy.

Koszty konta bankowego
Za co płacimy, otwierając i korzystając z konta bankowego?
  • opłata za prowadzenie konta
  • przelewy
  • wypłata z bankomatów
  • opłata za kartę

Posiadanie konta bankowego generuje koszty - nie ma co do tego wątpliwości. Coraz więcej osób mających taką możliwość decyduje się na prowadzenie kont wspólnych z partnerami, rodzicami lub dziećmi, by ponosić opłaty za prowadzenie jednego tylko rachunku. W zależności od placówki, koszty posiadania i prowadzenia konta mogą znacząco się od siebie różnić i dlatego warto zawsze przejrzeć oferty wielu banków przed podjęciem decyzji o założeniu rachunku w wybranej placówce.

Jakie koszty generują konta bankowe?

Opłaty za prowadzenie konta:

założenie konta wiąże się często z koniecznością uiszczania opłat za jego prowadzenie. Prowizja ta wynosi w Polsce średnio niewiele więcej niż 6 złotych miesięcznie (w skali roku to koszt ok. 72 złotych). Istnieją banki, które nie naliczają opłat za prowadzenie rachunku (rekompensując sobie to na innych polach) i takie, które pomimo narzucenia klientom miesięcznej prowizji znacznie wyższej niż średnia krajowa oferują na tyle wysokie stawki oprocentowania rachunku, że jego posiadacz i tak poniesie niższe koszty niż klienci banków o standardowej kwocie pobieranej za prowadzenie konta.

Opłaty za przelewy:

konta bankowe, które nie są połączone z internetowym odpowiednikiem, często obarczone są opłatami za wykonywane przelewy. Ceny różnią się w zależności od placówek, rodzaju przelewu, rachunku jego przeznaczenia (znajdującego się w tym samym banku, co nasz rachunek, w innym banku działającym na terenie Polski lub w banku zagranicznym). Alternatywą mogą być tańsze przelewy telefoniczne.

Wypłaty z bankomatów:

konta bankowe zakładane w placówkach, które nie dysponują wieloma bankomatami, umożliwiającymi bezpłatne pobranie gotówki, naliczają opłaty za wypłatę z bankomatów nienależących do ich sieci. Niektóre oferty zakładają darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów na terenie Polski, inne tylko z wybranych. W pozostałych placówkach można liczyć na niezwiązane z dodatkowymi kosztami pobieranie gotówki również za granicą. 

Opłaty za kartę:

posiadanie konta bankowego wiąże się również z udostępnieniem nam przez bank elektronicznej karty umożliwiającej dokonywanie płatności czy pobieranie gotówki z bankomatów. Niektóre banki naliczają opłaty zarówno za wydanie karty, jak i korzystanie z niej.

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze odpowiedniego dla nas rachunku bankowego, warto porównać ze sobą zestawienie wszystkich kosztów powiązanych z ich prowadzeniem. Nie dajmy się skusić jednemu tylko czynnikowi. Konta bankowe generują koszty na wielu płaszczyznach.


Warto przeczytać:
e-book - Jak otworzyć konto »
Jak założyć konto internetowe? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie