Dodatkowe koszty zakupu mieszkania

Otrzymanie kredytu hipotecznego i jego spłata to nie jedyne koszty, z którymi muszą się liczyć nabywcy nieruchomości. Jakie dodatkowe koszty zakupu mieszkania powinniśmy wziąć pod uwagę?

Dodatkowe koszty zakupu mieszkania
Nowe mieszkanie rządzi się swoimi kosztami

Zakup własnego mieszkania to niemałe koszty, konieczność dopełnienia wielu formalności i żmudne poszukiwania idealnego lokum. Wydatki związane z zakupem własnego M to jednak często więcej niż kwota wydana na samo mieszkanie. Jakie dodatkowe koszty należy wziąć pod uwagę?
 

Nowe mieszkanie a płatne formalności

Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych towarzyszących zawieraniu umowy sprzedaży, który wynosi 2% wartości nabywanego lokum.

Uregulować będziemy musieli również opłaty sądowe, taksę notarialną oraz podatek VAT od taksy notarialnej.
Wizyta u notariusza jest nie do uniknięcia w przypadku zakupu nieruchomości, tak z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości dotyczące maksymalnych stawek taksy notarialnej można z łatwością znaleźć w Internecie – stawki uzależnione są od wartości przedmiotu, którego dotyczy czynność notarialna. Pamiętaj jednak, że z notariuszem możesz negocjować.

Zakup mieszkania z pierwszej ręki związany jest z koniecznością założenia księgi wieczystej nieruchomości. Lokum nabyte za pieniądze finansowane bankowym kredytem lub zakupione na rynku wtórnym wymagają z kolei sporządzenia stosownego wpisu w już istniejącej księdze. Obie czynności mogą pochłonąć od 60 do 200 złotych.

Dodatkowe opłaty czekają nas również w banku:

  • po pierwsze - nie zapomnijmy o konieczności przygotowania wkładu własnego,
  • po drugie - dokładnie sprawdźmy wysokość prowizji czy marży, którą zapłacimy za otrzymanie kredytu,
  • po trzecie - upewnijmy się jaki rodzaj raty będziemy płacić i poprośmy o przygotowanie harmonogramu spłaty.

Jedną z ostatnich formalnośc będzie ubezpieczenie naszej nieruchomości. Porównajmy dokładnie oferty towarzystw, zwracając uwagę nie tylko na cenę, ale również jakie szkody pokryje nasza polisa.
 

Nieprzewidziane koszty mieszkaniowe

Zakup mieszkania, szczególnie pochodzącego z rynku wtórnego, wiąże się z ryzykiem nabycia lokum, którego instalacje wymagać będą gruntownego remontu, a ten może znacząco zawyżyć koszty związane z nabyciem i przystosowaniem mieszkania do naszych potrzeb.

Jeszcze przed sformalizowaniem umowy sprzedaży warto więc uważnie przyjrzeć się stanowi mieszkania, wyposażenia i instalacji (wynajęcie rzeczoznawcy to również dodatkowe koszty).

W celu uniknięcia przykrych niespodzianek oraz kolejnych nieprzewidzianych wydatków warto wcześniej zapoznać się również z aktualnym odpisem księgi wieczystej nieruchomości. Pozwoli nam on stwierdzić, czy mieszkanie nie służy komuś jako zabezpieczenie kredytu, nie jest obciążone roszczeniami kupujących, deweloperów bądź urzędów lub czy nie zostało komuś oddane w dożywotnie posiadanie.

W przypadku zakupienia mieszkania z rynku pierwotnego powinniśmy liczyć się z kosztami wykończenia. Większość nowych mieszkań oddawane jest do użytku w stanie surowym i w celu przystosowania wnętrz do naszego gustu i wygody, przygotujmy się na wydatki. Część prac remontowych możemy wykonać samodzielnie, jednak warto zatrudnić fachowców do zmian bardziej wymagających lub specjalistycznych. Do kosztów doliczmy również wyposażenie naszego nowego mieszkania.
 

Nie tylko cena mieszkania

Pierwszym kosztem, z którym powinniśmy się liczyć po otrzymaniu kluczy do mieszkania i jego wykończeniu, jest przeprowadzka. Niektórzy z nas będą mogli skorzystać z pomocy znajomych, którzy chętnie pomogą z przewiezieniem pudeł z naszym dobytkiem. Transport przedmiotów o większych gabarytach będzie się jednak wiązać z wynajęciem ekipy, która zajmie się logistyką i pracą fizyczną.

Wydatki związane z nabyciem nieruchomości to nie tylko jego cena, ale i późniejsze koszty utrzymania.

Wybierając odpowiednie lokum postarajmy się dowiedzieć ile zapłacimy za wywóz śmieci, ogrzewanie mieszkania (przeprowadzone wcześniej ocieplenie starej kamienicy może pomóc obniżyć przyszłe opłaty), składki na fundusz remontowy czy wodę. Nie pomijajmy również kosztów związanych z dojazdami z nowego miejsca zamieszkania do tych najczęściej odwiedzanych – pracy, szkoły naszych dzieci, ulubionej restauracji czy najbliższego kina.

Być może teoretycznie tańsze mieszkanie na obrzeżach miasta okaże się w praktyce droższe właśnie ze względu na wyższe opłaty komunalne czy wydatki na paliwo i bilety komunikacji miejskiej.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie