Kredyt a dochód z zagranicy

Dużo naszych rodaków wyjeżdża do innych krajów w celach zarobkowych. Co możemy zrobić, gdy nasz dochód pochodzi z zagranicy, a chcemy uzyskać kredyt w polskiej walucie?

Kredyt a dochód z zagranicy
Czy zarabiając w obcej walucie można otrzymać kredyt złotówkowy?
  • kredyt a dochód
  • zdolność kredytowa

W 2014 roku zmieniło się wiele przepisów związanych z kredytami, szczególnie hipotecznymi, a więc zawieranymi na najwyższe kwoty i najdłżusze okresy kredytowania. Jedną z bardziej odczuwalnych modyfikacji istniejących przepisów bankowych było wprowadzenie możliwości otrzymania kredytu jedynie w walucie, w jakiej pobieramy wynagrodzenie. Jak nowe zasady przyznawania kredytów w Polsce mają się do osób, których dochód pochodzi z zagranicy?

Kredyt a dochód z zagranicy

Coraz więcej Polaków pracuje za granicą i pobiera wynagrodzenie w innej niż polska walucie (najczęściej w funtach i euro). 

Czy takie osoby mają prawo zaciągnąć w Polsce kredyt? 

  • Teoretycznie zmiany wprowadzone przez Komisję Nadzoru Finansowego narzucają im możliwość skorzystania jedynie z kredytu niezłotówkowego, a takich ofert jest w naszym kraju niewiele (przy czym opcja kredytu w funtach znajduje się na liście jednego tylko banku działającego w Polsce, o kredyt hipoteczny w euro również coraz trudniej).
  • Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku pracowników zarabiających w walucie norweskiej czy duńskiej. Banków oferujących kredyty w tych walutach w ogóle w naszym kraju nie ma. Prowadzi to do absurdalnej sytuacji,w  której osoby osiągające znacznie wyższy dochód niż wielu pracowników zarabiających w złotówkach, a więc wykazujących większą zdolność kredytową, nie ma możliwości sięgnięcia po kredyt.

Zagraniczny dochód a kredyt złotówkowy

Zarabiający w obcej walucie mogą złożyć wspólny wniosek z osobą, która swoje wynagrodzenie pobiera w złotówkach. Wtedy obu stronom przysługuje prawo do uzyskania kredytu złotówkowego. 

Niestety, jest jeszcze jedno „ale”. Dochód współstarającego się o kredyt musi być wyższy od dochodu wypracowywanego w obcej walucie. Znalezienie osoby zarabiającej więcej od nas w złotówkach i chętnej do współdzielenia z nami kredytu może więc wcale nie być takie proste.

Sprawdź również:
Jak ustanawiana jest hipoteka na nieruchomości? »
Kredyt hipoteczny - jakich dokumentów potrzebuję? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie