Potrzebujesz gotówki?

Wybierz kwotę i okres spłaty, wypełnij formularz, a nasi doradcy bezpłatnie wybiorą dla Ciebie kilka najlepszych propozycji.

Klikając, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz otrzymywanie informacji handlowych za pomocą telefonu, sms oraz e-mail, wysyłanych przez firmę Adclick Lda (będącej właścicielem portalu mojportalfinansowy.pl) oraz Partnerów.

DALEJ

Kredyt a pożyczka - podobne czy różne?

Kredyt i pożyczka nie są synonimami

Często używane zamiennie, niezawsze znaczą to samo. Kredyt i pożyczka nie określają tego samego produktu. Poznaj podobieństwa i różnice.

Codziennie stykamy się z pojęciami kredyt i pożyczka. Wielu z nas używa tych słów zamiennie, nie wiedząc czym różnią się te dwa bardzo popularne produkty finansowe. Spróbujmy zatem wyjaśnić po krótce czym właściwie jest kredyt a czym pożyczka.

Co to jest kredyt?

Zacznijmy od kredytu. Najczęściej pojęcie to pojawia się w ofertach różnych banków. I tak mamy: 

Wyciągnijmy więc pierwszy wniosek: Produkt finansowy nazywany kredytem może być udzielany tylko przez banki

Wynika to przede wszystkich z faktu, iż kredyt jak i instytucja go udzielająca są unormowane w prawie bankowym, co jednoznacznie uniemożliwia instytucjom, które bankami nie są, oferowanie tego typu produktów. 

Kontynuując, kredyt nie jest udzielany z własnych środków banku, lecz z zarządzanych przez niego pieniędzy, co oznacza, iż daną kwotę kredytobiorca otrzymuje jedynie do dyspozycji na konkretny cel i czas określony w pisemnej umowie, nie stając się właścicielem otrzymanych pieniędzy. 

Każdy kredyt jest również odpowiednio oprocentowany, niejednokrotnie powiększony również o prowizję dla banku za udostępnienie nam pieniędzy. 

Co to jest pożyczka?

Wiemy zatem czym jest kredyt, przejdźmy do pożyczki. Pierwszą różnicą jest unormowanie prawne tego produktu. Każda pożyczka, jak i firma czy osoba fizyczna jej udzielająca, musi spełniać przepisy określone w prawie cywilnym

Pożyczkodawca przekazuje pieniądze będące jego własnością klientowi, który nie musi określać celu przenaczenia uzyskanej kwoty. Oczywiście pożyczkobiorca jest zobowiązany zwrócić całą kwotę, termin spłaty nie musi być jednak określony w umowie, która w formie pisemnej powinna być sporządzona jedynie przy sumach większych niż 500 zł

Dodatkowo pożyczana kwota nie musi być oprocentowana a osoba udzielająca pożyczki nie pobiera prowizji.

Nie zapomnijmy jednak jakie ważne podobieństwo występuje między kredytem a pożyczką: Oba produkty to produkty finansowe, chociaż oferowane przez inne instytucje i na nieco innych zasadach, pomagają nam spełnić marzenia czy potrzeby

Warto zatem znać różnice i zawsze wybierać oferty dopasowane do naszych potrzeb. Na naszej stronie możesz porównać oferty kredytowe, jak i pożyczkowe.


Czytaj więcej:
Jak obliczyć RRSO kredytu? »
BIG a kredyt gotówkowy »
Wady i zalety - najtańszy kredyt gotówkowy »