Z okazji nowego roku obniżamy oprocentowanie pożyczki o 50%
RRSO 10,56%
Sprawdź koszty kredytu

Przykład reprezentatywny dla wariantu 10 000 zł na 24 miesiące: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 10,56%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 10 000 zł, całkowita kwota do zapłaty: 11 083,10 zł, oprocentowanie stałe: 4,74%, całkowity koszt kredytu: 1083,10 zł (w tym: prowizja: 554,09 zł (5,25%), odsetki: 529,01 zł), 24 równe, miesięczne raty w wysokości 461,79 zł. Kalkulacja została dokonana na 30.12.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie.
Ostateczne warunki kredytowania zależą od wiarygodności kredytowej Klienta, daty wypłaty kredytu oraz daty płatności pierwszej raty. Wartość oprocentowania i prowizji jest obniżona o 50% w stosunku do standardowej oferty pożyczki. Pożyczkę na dowód mogą otrzymać osoby mające relację z Bankiem oraz uzyskujące dochody m.in. z umowy o pracę, umowy-zlecenia lub umowy o dzieło. Aby otrzymać Pożyczkę na dowód, niezbędne jest posiadanie adresu e-mail. Szczegóły oferty w placówkach i na www.aliorbank.pl.

Zwiń

Kredyt dla bezrobotnych, czyli jakie dochody akceptują banki

Kredyt dla bezrobotnych to rozwiązanie, które dla wielu osób wydaje się niemożliwym. Czy jednak osoby bezrobotne mają szans na kredyt dzięki innym dochodom? Sprawdźmy jakie źródła pieniędzy akceptują banki, weryfikując wnioski kredytowe.

Kredyt dla bezrobotnych, czyli jakie dochody akceptują banki
Jaki dochód ma dla banku wartość?

Wielu z nas uważa, iż osoba bezrobotna nie może liczyć na kredyt gotówkowy w banku, ponieważ nie posiadając zarobków, przekonanie banku o swojej pozytywnej zdolności kredytowej jest praktycznie niemożliwe.

Powiedzmy zatem na samym początku, iż kredyt dla bezrobotnych istnieje, jednak, z kilku względów, jest trudniejszy do zdobycia. 

Osoby nie posiadające stałego zatrudnienia mogą przedstawić jednak inne źródła utrzymania, które dla banku mogą okazać się wystarczającym zabezpieczeniem oraz zapewnieniem odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Banki starają dopasować się do rynkowych potrzeb i na bieżąco rozszerzają dopuszczalne dochody swoich potencjalnych i stałych klientów. Elastyczne podejście do tej kwestii pozwala na uzyskanie większej gamy odbiorców i ułatwia poznanie indywidualnych wymagań rynku.

Dochody akceptowane przez banki

Sprawdźmy zatem jakie źródła dochodu nie związane z zatrudnieniem, mogą zostać zaakceptowane przez polskie banki.

1. EMERYTURA lub RENTA

Emeryci są w oczach banków dość zaufanymi kredytobiorcami i dochód uzyskany z tego źródła jest akceptowany w większości instytucji finansowych. Jednym z głównych powodów jest bezterminowość uzyskiwania świadczenia emerytalnego. Często stawianym wymogiem w przypadku tej grupy klientów jest jednak wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia nażycie, szczególnie, gdy wiek osoby zainteresowanej przekracza 65 lat.

Dokumenty (jedno z wymienionych poświadczeń dochodu): odcinek emerytury lub wyciąg z rachunku bankowego, na które otrzymujemy świadczenie z ostatnich kilku miesięcy (w zależności od banku); zaświadczenie z ZUS o wysokości emerytury; decyzja o przyznaniu świadczenia; PIT- 40A i legitymacja emeryta.

Renciści również mogą liczyć na przychylność banku. Otrzymywane świadczenie musi mieć jednak stały charakter. Posiadając rentę na czas określony, powinnyśmy liczyć się z możliwością ograniczenia maksymalnego czasu kredytowania. Do najczęściej akceptowanych rent należą: inwalidzka, po zmarłym współmałżonku, resortowa czy strukturalna.

Dokumenty (jedno z wymienionych poświadczeń dochodu): odcinek renty lub wyciąg z rachunku bankowego, na które otrzymujemy świadczenie z ostatnich kilku miesięcy (w zależności od banku); zaświadczenie z ZUS o wysokości renty; PIT 40A  i decyzja o przyznaniu renty lub legitymacja rencisty.

Banki akceptujące powyższe źródło dochodu: ING Bank Śląski, BNP Paribas czy Credit Agricole.

2. UMOWA NAJMU

Dochody uzyskiwane z wynajmu posiadanej na własność nieruchomości to również źródło akceptowane przez niektóre instytucje finansowe. Oczywiście, taki dochód musi być potwierdzony oraz zgłoszony do urzędu skarbowego, w celu uwzględnienia wartości w rocznym rozliczeniu podatkowym.

Ważną kwestią w przypadku przedstawienia dochodu z najmu jako zabezpieczenia kredytu jest osiąganie opłat za wynajem od pewnego czasu, najczęściej jest to minimum około roku, czasem dłużej. Dodatkowo należy zaznaczyć, iż taki dochód nie zawsze zostanie wzięty pod uwagę w całości, w związku ze zwyczajowymi kosztami, które właściciel nieruchomości ponosi w celu utrzymania lokalu z dobrym stanie. Oznacza to, iż niektóre banki wezmą pod uwagę np. jedynie 50% tak uzyskiwanego dochodu. 

Dokumenty: aktualna umowa najmu oraz dokument potwierdzający uzyskiwanie dochodu z tytułu najmu w okresie wymaganym przez bank; PIT-36 lub PIT-28; zaświadczenie o niezaleganiu z podatkiem wobec US.

Banki akceptujące powyższe źródło dochodu: Getin Bank czy ING Bank Śląski

3. GOSPODARSTWO ROLNE

Osoby uzyskujące dochód w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego również mogą liczyć na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej w banku. W tym przypadku, bank często wymaga poświadczenia uzyskiwania takiego dochodu przez określony okres, często przekraczający jeden rok.

Dokumenty: zaświadczenie z Urzędu Gminy o dochodach z gospodarstwa rolnego oraz jego wielkości; dowód niezalegania z podatkiem rolnym oraz opłatami składek na ubezpieczenie społeczne.

Banki akceptujące powyższe źródło dochodu: BNP Paribas czy Getin Bank

4. INNE DOCHODY

W ostatnich latach, banki coraz częściej poszerzają listę akceptowanych źródeł dochodów, również o mniej standardowe opcje. 

Poniżej przedstawiamy listę alternatywnych źródeł, nie związanych z zatrudnieniem:

  • dochody kapitałowe (z tytułu operacji giełdowych) - chociaż nadal nie są źródłem dochodu łatwym do zaakceptowania, na rynku można znaleźć kredyty, które można otrzymać na podstawie wykazanej ciągłości otrzymywania pieniędzy z takiego źródła, gdyż nie jest to pewny czy stały zarobek
  • wynagrodzenie otrzymywane w trakcie pobytu na urlopie macierzyńskim
  • alimenty, otrzymywane od byłego małżonka

Banki często akceptują również źródła dochodu indywidualnie wynegocjowane przez klientów w trakcie spotkania z przedstawicielem czy doradcą kredytowym. Każdy udokumentowany dochód, który uzyskiwany jest od pewnego czasu i nie zostanie utracony w trakcie okresu kredytowania, warto przedstawić w banku.

Źrodła dochodów nieakceptowane przez banki

Oczywiście istnieją również źródła dochodów, których banki nie biorą pod uwagę podczas oceny zdolności kredytowej klientów. Należą do nich między innymi:

  • zasiłki dla bezrobotnych
  • zasiłki opiekuńcze i wychowawcze
  • stypendia
  • dodatki na mieszkanie czy np. adoptowane dziecko
  • wygrane w grach losowych
  • dochody bez dokumentacji czy możliwości potwierdzenia ich źródła
  • renty czy alimenty, przyznane okresowo

Uzyskanie dowolnego kredytu wiąże się z koniecznością zgromadzenia szeregu potrzebnych dokumentów. Warto jednak zapoznać się dokładnie z ofertą i rozwiązaniami proponowanymi przez banki. Kredyt dla bezrobotnych jest realny, potrzeba jednak nieco cierpliwości, aby przekonać bank o naszej zdolności kredytowej, opartej o alternatywne źródło dochodu.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie