Kredyt dla firm a BIK, czyli historia kredytowa przedsiębiorstwa

Kredyt dla firm to produkt bankowy pożądany przez wiele przedsiębiorstw, niezależnie od ich stażu na rynku. Jak zwiększyć swoje szanse na jego otrzymanie dzięki BIK?

Kredyt dla firm a BIK, czyli historia kredytowa przedsiębiorstwa
Pozytywna historia firmy w Biurze Informacji

Biuro Informacji Kredytowej to największy rejestr, w którym zgromadzone są wszystkie dane dotyczące zobowiązań indywidualnych klientów i firm. Przechowywane w rejestrze informacje na temat osób obciążonych finansowo są udostępniane w postaci raportów, a ze szczególnym zainteresowaniem przyglądają się im banki w momencie analizy zdolności kredytowej klienta i oceny prawdopodobieństwa terminowego regulowania przez niego kolejnych rat zaciągniętego długu. Warto zadbać, by historia kredytowania naszego przedsiębiorstwa była możliwie najlepsza. Zwiększy to nasze szanse na kredyt dla firm.

Historia przedsiębiorstwa w BIK

W BIK znajdują się dane każdego zarejestrowanego przedsiębiorstwa, które kiedykolwiek:

  • zaciągnęło dowolną pożyczkę, kredyt,
  • skorzystało z limitu w rachunku lub
  • zawnioskowało o kartę kredytową 
  • czy w jakikolwiek inny sposób zadłużyło się u wybranego (oficjalnego) wierzyciela.

Danym firmy przyporządkowane są informacje o rodzaju zobowiązania finansowego, terminach jego spłaty i walucie, w jakiej zostało zaciągnięte.

BIK nie zmienia udostępnianych w systemie danych – ich właścicielem jest bank lub inny pożyczkodawca, który uaktualnia informacje o dokonywanych przez klienta spłatach kredytu. W rejestrze zostanie odnotowana każda uregulowana spłata wraz z terminem jej dokonania i informacją o tym, czy odbyła się ona na czas.

Pozytywne dane w BIK mogą zwiększyć szanse przedsiębiorstwa nie tylko na sam kredyt dla firm, ale i lepsze jego warunki (na przykład niższe oprocentowanie, obniżone opłaty i prowizja) oraz ułatwiony dostęp do produktu bankowego pod względem procedur formalnych.

Kredyt dla firm a BIK

Starając się o kredyt dla firm warto nie tylko przygotować dokumenty potwierdzające osiągany dochód czy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie lub wkład własny, ale również sprawdzić historię kredytowania przedsiębiorstwa.

  • W tym celu należy potwierdzić swoją tożsamość na portalu BIK.pl, dokonawszy wcześniej rejestracji i wyboru odpowiedniego dla nas konta (w wersji podstawowej, próbnej lub premium). Dzięki wizycie na stronie nie tylko lepiej przygotujesz się do wizyty w banku, ale również uzyskasz dostęp do wprowadzanych przez bank danych, sprawdzając ich poprawność. Uzyskadz także wgląd w ocenę scoringową prowadzonej firmy, określającej jej wiarygodność na podstawie danych o innych kredytobiorcach o podobnym profilu.

Przed wizytą w banku upewnij się, że historia kredytowania twojej firmy w BIK jest pozytywna i poprawna. Każdy wpis, który uważasz za błędny, należy zgłosić podmiotowi odpowiedzialnemu za jego dokonanie.

Czytaj więcej:
Jak sprawdzić czy moje dane są w BIK? »
Wskaźniki płynności finansowej firmy »
Od czego zależy zdolność kredytowa firmy? »
Jakie zabezpieczenie kredytu dla firm wybrać? »
Jak wybrać odpowiedni kredyt dla firm? »
Czy kredyt dla firm można wpisać w koszty uzyskania przychodu? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie