Kredyt dla firm na start a biznesplan

Powszechnie wiadomo, że uzyskać kredyt dla firm na start wcale nie jest łatwo. Banki uznają powstawanie nowych działalności gospodarczych za proces obarczony dużym ryzykiem. W otrzymaniu kredytu może jednak pomóc dobry biznesplan.

Kredyt dla firm na start a biznesplan
Jak napisać biznesplan, by szansa na otrzymanie kredytu dla firm na start wzrosła?
  • biznesplan
  • nowa działalność gospodarcza
  • kredyt dla firm na start
  • analiza finansowa

Aby rozkręcić własną działalność i wdrożyć swój pomysł na biznes w życie, potrzeba pewnego kapitału początkowego. Opcji jego pozyskania jest kilka, wśród nich kredyt dla firm na start.

Czy łatwo o kredyt na start?

Dla większości banków udzielenie kredytu nowopowstającej firmie niemającej ugruntowanej pozycji na rynku jest wciąż działaniem obarczonym dużym ryzykiem. W związku z tym, niezależnie od tego, jak dużym potencjałem na realizację wykazywałby się nasz biznesplan, w większości placówek niezbędnym do otrzymania kredytu dla firm na start będzie dodatkowe zabezpieczenie w postaci lokaty lub hipoteki na nieruchomość.

Istnieją jednak banki, w których uzyskać można kredyt dla firm na start (zabezpieczany na przykład przez BGK czy JEREMIE) dla działalności dopiero wkraczających na rynek i chcących na nim zaistnieć lub dla tych, które swoją działalność kontynuują nie dłużej niż rok. Wysokość takiego kredytu uzależniona jest od instytucji, w  której będziemy się o niego ubiegać i wahać się może od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Podstawą jest dobry biznesplan

Powodzenie starań o przyznanie kredytu w dużej mierze uzależnione jest od sporządzonego biznesplanu. WAŻNE: Warto pamiętać o tym, że wersja kierowana do instytucji zajmującej się przyznawaniem kredytu powinna różnić się od tej przygotowywanej dla, chociażby, inwestorów – każdy z tych podmiotów wykaże bowiem zainteresowanie nieco innymi jego aspektami

Dokument kierowany do banku lub innej placówki kredytowej powinien zawierać możliwie szczegółowe prognozy dotyczące zysków, jakie firma będzie w stanie osiągać i kosztów, jakie będzie ponosić. Przewidywania finansowe muszą umożliwić analitykom ocenę szans na powodzenie działalności. Dobrze sporządzony biznesplan musi zawierać informację na temat:

  • szczegółowego przeznaczenia kredytu,
  • rzetelne przedstawienie kosztów inwestycji i
  • analizę sposobów zarządzania i prowadzenia firmy tak, by czerpać długoterminowe dochody z planowanej działalności.

Dodatkowym atutem, w przypadku osób, które prowadziły już jakąś działalność gospodarczą i mają w tym obszarze pewne doświadczenie, będzie uwzględnienie tych informacji w biznesplanie. Kredyt dla firm na start ma większe szanse uzyskać osoba, która legitymuje się przeszłością gospodarczą, gdyż jej działania obarczone będę mniejszym ryzykiem niepowodzenia.

Sprawdź także:
Franczyza jako pomysł na własny biznes »
Jak otrzymać szybki kredyt dla firm? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie