Kredyt dla firmy na samochód, a może leasing?

Kredyt dla firmy oraz leasing operacyjny są obecnie najczęściej wybieranymi formami nabycia samochodu przez firmy. Warto sprawdzić wady i zalety obu form finansowania ze względu na ich popularność.

Kredyt dla firmy na samochód, a może leasing?
Samochód firmowy? Co lepsze? Kredyt dla firmy czy leasing?

Przedsiębiorcy, zanim dokonają zakupu samochodu, zastanawiają się, która z opcji, kredyt dla firmy czy leasing, będzie korzystniejszy biorąc pod uwagę kwestie podatkowe, i która z opcji okaże się tańszą. Zarówno leasing jak i kredyt dla firm ma swoje plusy i minusy.

 

Kredyt dla firmy a leasing na samochód

 

Leasing samochodowy jest to forma przekazania praw do użytkowania pojazdu przez firmę leasingową na leasingobiorcę. Leasingobiorca opłaca miesięcznie raty za możliwość korzystania z auta. Zarówno kredyt dla firmy jak i leasing będą wymagały odpowiedniego zabezpieczenia przed możliwą niewypłacalnością klienta.

 

Dokonując analizy kredytów samochodowych, przez dokonaniem wyboru przedsiębiorca musi przeanalizować wszystkie kwestie związane z kosztem kredytu, takie jak oprocentowanie, prowizje banku oraz zabezpieczenia. Dokonując symulacji, będziemy wiedzieć, ile wyniesie miesięczna rata i obliczyć całkowity koszt kredytu, a następnie porównać go z ofertą leasingową.

 

Koszty podatkowe

 

Dla przedsiębiorcy poza samym kosztem zakupu pojazdu ważna będzie kwestia podatku. Przedsiębiorca wybierając kredyt dla firm na samochód będzie mógł zaliczyć jako koszty podatkowe jedynie odsetki od kredytu oraz amortyzację. W przypadku leasingu przedsiębiorstwo jako koszt zaliczy cały koszt leasingu, czyli wszystkie raty leasingowe, czynsz początkowy oraz opłaty manipulacyjne. 

 

Co z VATem?

 

W obu przypadkach także inaczej wygląda sprawa rozliczania VATu. Przedsiębiorca w przypadku zakupu auta osobowego na kredyt będzie mógł odliczyć jednorazowo 60% podatku VAT, ale nie więcej niż 6 tysięcy złotych. Firmy decydujące się na leasing operacyjny mają prawo odliczać co miesiąc część podatku VAT co miesiąc wraz z ratą leasingową. 

 

Leasing operacyjny jest zdecydowanie bardziej popularny wśród przedsiębiorców niż osób prywatnych. Jeśli chodzi o firmy, to coraz częściej wybierają leasing ze względu na kwestie podatkowe. W większości sytuacji forma ta będzie korzystniejsza niż kredyt samochodowy. Generalnie z punktu widzenia kosztów, obie oferty będą zbliżone do siebie. Główną siłą decyzyjną wśród przedsiębiorców będą kwestie podatkowe. Należy dodać także, że często leasing operacyjny wymaga mniej formalności niż zakup samochodu na kredyt.

 

Czytaj więcej:

Najlepszy samochód służbowy a kredyt samochodowy dla firm »

Jakie możliwości daje kredyt inwestycyjny dla firm? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie