Kredyt dla studenta na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Kredyt dla studenta na rozpoczęcie własnej działalności był pomysłem resortu pracy na rozwiązanie kwestii bezrobocia wśród młodych. Na co moga liczyć studenci i absolwenci?

Kredyt dla studenta na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Szansa dla młodych na tani kredyt dla studenta

W związku z coraz większą konkurencją na rynku pracy, młodzi ludzie już na studiach często zastanawiają się lub rozwijają swój biznes. Jak wiadomo, życie przeciętnego studenta nie obfituje w gotówkę, a więc pomysł na biznes wśród studentów często zostaje jedynie pomysłem.

 

Jakie szanse biznesowe mają studenci?

 

Studenci mogą starać się o różnego rodzaju patronaty czy startować w konkursach, lecz często wymaga to czasu, a ponadto niejednokrotnie studenci wolą sami wejść na rynek ze swoim projektem. Oczywiście w tym przypadku będzie potrzebna gotówka, lecz kredyt dla studenta bez zabezpieczeń na rozpoczęcie działalności gospodarczej raczej w żadnym banku nie będzie dostępny. Student czy absolwent z pomysłem na biznes i bez historii kredytowej nie jest dla instytucji finansowej wiarygodnym klientem.

 

Kredyt dla studenta od rządu

 

W związku z rosnącym bezrobociem wśród młodych ludzi rząd przygotował projekt kredytu dla studentów i absolwentów "Pierwszy biznes - wsparcie na starcie". Idea została stworzona w oparciu o unijny program "Gwarancja dla młodych", mający na celu walkę z bezrobociem.

 

O dofinansowany kredyt dla studenta na rozpoczęcie działalności gospodarczej będą mogli starać się żacy na ostatnim roku studiów, a także absolwenci do 2 lat po ukończeniu nauki. Program ruszył już w czerwcu tego roku. Środku na kredyt dla studenta pochodzą z Funduszu Pracy, a jego dyspozycją zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Zalety kredytu dla studenta na nowy biznes

 

Głównym plusem kredytu jest niskie oprocentowanie, które ma wynosić 0,25% stopy redyskonta weksli, i nie przekracza 1%. Ponadto będzie możliwe otrzymanie pożyczki do 100% inwestycji z maksymalną wartością 60 tysięcy złotych. Kredyt będzie przyznawany na podstawie przedstawionego biznes planu, a kredytobiorca może spłacać zobowiązanie do 7 lat.

 

Dodatkowo młodzi ludzie mają szansę na karencję w spłacie kredytu do roku czasu. BGK będzie jednak wymagał od studenta zabezpieczeń w postaci weksla własnego oraz poręczenia dwóch osób fizycznych, co może dla niektórych być kłopotem. Od 2014 roku kredyt z dopłatą ma być dostępny we wszystkich województwach.

 

Czytaj więcej:

Pożyczka dla studenta, czyli witaj w świecie finansowych błędów »

Krótki poradnik jak założyć firmę i otrzymać kredyt dla firm na start »

Pożyczka dla studenta - ile potrzeba Ci na studenckie życie »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie