Kredyt gotówkowy a oszuści - jak zachować ostrożność?

Po kredyt gotówkowy sięgamy coraz częściej, często nie zastanawiając się dokładnie nad wyborem najlepszej dla nas instytucji. Zachowajmy jednak ostrożność, by nie paść ofiarą oszustów.

Kredyt gotówkowy a oszuści - jak zachować ostrożność?
Pamiętaj o finansowym bezpieczeństwie

Kredyt gotówkowy to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, po jakie sięgamy w przypadku braku funduszy koniecznych na realizację wybranych celów. Nic więc dziwnego, że instytucje zajmujące się pożyczaniem pieniędzy wyrastają jak grzyby po deszczu i coraz trudniej zorientować się, która z nich świadczy rzetelne i uczciwe usługi, a które pragnie jedynie zarobić na krzywdzie klienta. Jak zachować ostrożność i nie dać się oszukać?

Kredyt gotówkowy a dane personalne

Często jedynym wymogiem, jaki należy spełnić, by otrzymać kredyt gotówkowy, jest okazanie dowodu osobistego i potwierdzenie swoich danych. 

W dobie komputerów wiele wniosków składanych jest jednak w formie elektronicznej, a dostęp do danych personalnych wybranego konsumenta nie jest wcale taki trudny. 

RADA: 

  • Nigdy nie pozwól więc, by jakakolwiek instytucja przetrzymywała twój dowód osobisty, jeśli podany powód zatrzymania dokumentu wzbudza twoje podejrzenia - zgłoś się na policję. 
  • Pamiętaj również, że wystarczy jedynie kopia dowodu, aby uzyskać większość potrzebnych danych osobowych. 
  • Uważaj też na oficjalne pisma, umowy czy rachunki, które wyrzucasz do śmieci. Każdy może odczytać z nich twoje dane osobowe i posłużyć się nimi w wybranym momencie.

Oszuści stosują proste triki, by wejść w posiadanie informacji o wybranym kliencie i zaciągnąć kredyt gotówkowy w jego imieniu, obarczając nim jego konto. 

Nie wszystkie instytucje są warte zaufania

Pojawiające się znikąd instytucje finansowe, szczycące się szczególnie niskim oprocentowaniem kredytów i korzystnymi warunkami spłaty, powinny wzbudzić naszą czujność

RADA: 

  • Pamiętajmy, by przed udaniem się w wybrane miejsce dokładnie sprawdzić, czy jego działanie jest zalegalizowane i czy łatwo prześledzić historię jego rozwoju
  • Zróbmy wywiad środowiskowy, przeszukajmy Internet. Być może ktoś już skorzystał z usług nieuczciwego kredytodawcy i ostrzega przed nim na popularnych forach w sieci. 
  • Pamiętaj, że formą oszustwa jest również zatajenie pewnych informacji przed klientem. Nie korzystaj z usług tych instytucji, o których wiesz, że nie informują o ukrytych kosztach czy zobowiązaniach, wynikających z podpisania umowy o kredyt.

Kredyt gotówkowy to obciążenie finansowe na lata. Nie pozwólmy, by stał się dla nas jeszcze większym ciężarem i upewnijmy się, że korzystamy z usług ucziwego i rzetelnego kredytodawcy


Sprawdź również:
Jak bezpiecznie wziąć kredyt gotówkowy czy pożyczkę? »
Czy pożyczki społecznościowe są legalne i bezpieczne? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie