Kredyt gotówkowy czy limit kredytowy?

Czasem zdarza się, że w wyniku niespodziewanych okoliczności musimy zdecydować się na dodatkowe zobowiązanie i stajemy przed decyzją - kredyt gotówkowy czy zadłużenie na rachunku bankowym?

Kredyt gotówkowy czy limit kredytowy?
Potrzebny kredyt gotówkowy?

Podejmując każdą decyzję związaną z naszymi finansami, powinniśmy przeanalizować wszystkie za i przeciw. Oczywiście ostateczna decyzja będzie zależała od naszych potrzeb i możliwości. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, takich jak łatwość uzyskania środków, potrzebna kwota czy forma spłaty zobowiązania. Biorąc pod uwagę wymienione czynniki, które rozwiązanie jest lepsze - kredyt gotówkowy czy limit w rachunku bankowym?

Kredyt a limit

Jeśli pieniądze potrzebne są nam w danym momencie, z reguły najłatwiejszym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy. Aby otrzymać kredyt gotówkowy generalnie wystarczy jedna wizyta w banku, a niektóre z instytucji będą także posiadały w swojej ofercie kredyty przez internet bez wychodzenia z domu. Wniosek kredytowy nie należy do skomplikowanych, można również znaleźć oferty na oświadczenie, w których formalności są dodatkowo ułatwione.

W przypadku limitu kredytowego, najłatwiej uzyskać taką formę dofinansowania jeśli posiadamy otwarty rachunek w wybranym banku przynajmniej przez kilka ostatnich miesięcy. Bank będzie wymagał udokumentowania posiadanych dochodów, jednak najczęściej w tym przypadku wystarczy wyciąg z konta oraz nasze comiesięczne wpływy.

Gdy chcemy uzyskać linię kredytową w innym banku, zwyczajowo będziemy musieli otworzyć rachunek kredytowy w nowym banku oraz przedstawić wymagane dokumenty, aby bank miał podstawę do udzielenia nam kredytu. 

Kwota zobowiązania

Inną kwestię stanowi kwota jaką potrzebujemy.

Jeśli staramy się o zdobycie większej gotówki, przykładowo 100 tysięcy złotych, będziemy musieli wnioskować o kredyt gotówkowy. Dodatkowo, warto pamietać, iż w przypadku kredytów, im wyższa kwota nim niższe opłaty.

Bank nie przyzna klientowi indywidualnemu linii kredytowej o tak wysokiej wartości. Limit kredytowy nie przekracza najczęściej pewnej krotności naszych miesięcznych dochodów i zależy również od naszej sytuacji finansowej.

Jednakże kredyt gotówkowy będzie nieco droższym rozwiązaniem. Często związany jest z dodatkowymi kosztami, takimi jak ubezpieczenia czy prowizje, a odsetki są wyższe niż w przypadku linii kredytowej.

Spłata kredytu i limitu

W kredycie gotówkowym mamy oczywiście raty, które będziemy musieli spłacać co miesiąc wraz z naliczonym oprocentowaniem. Bank wyznaczy nam daty, których będziemy musieli trzymać się podczas spłaty.

W przypadku linii kredytowej, najczęściej kredyt będzie samo odnawialny. Nie będziemy mogli jedynie przekroczyć danego limitu, a każda wpłata na nasze konto będzie pokrywała zadłużenie. 

Linia kredytowa jest szczególnie korzystną formą pozyskiwania dodatkowych środków dla osób posiadających pozytywną historię kredytową, gdyż bez formalności będą one miały dostęp do kredytu. Jest to niewątpliwie tańsza forma pozyskania gotówki, a ponadto nie musimy co miesiąc pilnować rat. Oczywiście każde z rozwiązań będzie wiązało się kosztami i obie opcje powinny być dobrze przeanalizowane, aby wybrać taką, która będzie najlepiej dopasowana do naszych potrzeb.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie