Kredyt gotówkowy, jakie istnieją rodzaje?

Na polskim rynku bankowym istnieją trzy typy kredytu gotówkowego, a są to zwykły kredyt gotówkowy, ROR oraz karta kredytowa.

Kredyt gotówkowy, jakie istnieją rodzaje?
Kredyt gotówkowy - ile typów istnieje, jak się dzieli, czym się charakteryzuje?

Interesuje Cię zaciągnięcie kredytu gotówkowego? Zanim przystąpisz do wyszukiwania interesującej Cię oferty, dowiedz się czym jest kredyt gotówkowy oraz jakie jego rodzaje można wyróżnić. To z pewnością ułatwi Ci wybór, znając wszystkie charakterystyki produktów bankowych, łatwiej jest zdecydować, który najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby.

 

Każdy z nas wie, ale warto przypomnieć, iż kredyt gotówkowy jest zobowiązaniem finansowym, które udzielane jest przez banki, a gotówkę możemy przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. 

 

Na polskim rynku bankowym istnieją 3 formy kredytu gotówkowego, a są to:


1) kredyt gotówkowy

2) kredyt w rachunku bieżącym, czyli tzw. ROR

3) karta kredytowa

 

Kredyt gotówkowy w banku

 

Kredyt gotówkowy jest udzielany nawet na okres 10 lat. Aby otrzymać taki kredyt należy złożyć wniosek do banku, udokumentować zdeklarowane dochody i czekać na decyzję banku. Ten sprawdza naszą historię kredytową, naszą sytuację finansową i decyduje, czy możemy otrzymać kredyt gotówkowy.

 

Kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Jeśli nasza zdolność kredytowa jest pozytywna, bank dopasuje wysokość i długość kredytu do naszych możliwości. Wniosek o kredyt gotówkowy coraz częściej można złożyć przez internet i dzięki temu uprościć formalności i czas oczekiwania na gotówkę.

 

Limit kredytowy w rachunku

 

Limit kredytowy w rachunku bieżącym, czyli tzw. kredyt w ROR to kolejna forma kredytowania, która zbliżona jest do kredytu gotówkowego. 


Warunkami niezbędnymi do korzystania z tego produktu jest posiadanie konta osobistego oraz systematyczne zasilanie konta naszym wynagrodzeniem. Dzięki temu, bank bardzo szybko ocenia i kalkuluje Twoją zdolność kredytową i podejmuje decyzję o przyznaniu Ci limitu kredytowego na rachunku. 

 

Automatyczny dostęp banku do historii obrotów na Twoim koncie ułatwia wszystkie procedury kredytowe oraz skraca czas oczekiwania na decyzję. 

 

Również formalności ograniczone są do minimum i najczęściej wystarczy złożyć wniosek lub wysłać zgłoszenie w systemie bankowości internetowej naszego banku. Oczywiście musisz posiadać aktywne konto od minimum pół roku, aby można było ocenić Twoje możliwości finansowe, jednak ten okres zależy od Twojego banku.

 

Limity kredytowe różnią między bankami, ale przeważnie jest to krotność Twojego wynagrodzenia. Przykładowo, zarabiasz 4500 zł netto, Twój limit kredytowy może wahać się w granicach 27 000 - 36 000 zł. 

 

Najlepsza karta kredytowa

 

Karta kredytowa jest rozwiązaniem dla osób, które chcą posiadać bufor bezpieczeństwa - ZAWSZE. Karta kredytowa gwarantuje dostęp do dodatkowej gotówki 24 h na dobę. Oznacza to, że mamy więcej spokoju a przy okazji ułatwiony dostęp do ekstra środków.  

 

O kartę kredytową również należy złożyć wniosek, a limit dostępnych środków na karcie przyznawany jest na podstawie uzyskiwanych dochodów, podobnie jak w przypadku limitu kredytowego. 

 

Główną i najczęściej powtarzaną zaletą kart kredytowych jest możliwość uzyskania darmowego kredytu. Dzięki okresowi bezodsetkowemu, mamy możliwość spłaty naszego zadłużenia bez ponoszenia dodatkowych kosztów kredytowych, czyli odsetek. Z tego względu, karta kredytowa jest dobrym rozwiązaniem przy niewielkich wydatkach bieżących, które zwrócimy wraz z otrzymaniem wynagrodzenia.

 

Czytaj więcej:

Kredyt gotówkowy czy limit kredytowy? »

Najtańszy kredyt gotówkowy - w dzisiejszych czasach możliwe? »

Najlepsza karta kredytowa - jak wybrać? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie