Czy warto wziąć kredyt gotówkowy na wakacje?

Czy kredyt gotówkowy to dobry sposób na sfinansowanie wakacyjnego wypoczynku? 

Czy warto wziąć kredyt gotówkowy na wakacje?
Jak sfinansować wakacyjne przygody?

Wielu z nas gotowych jest poświęcić naprawdę wiele, by cieszyć się niczym niezmąconym wakacyjnym odpoczynkiem. Czy warto jednak beztroskie chwile okupić koniecznością spłaty rat pourlopowego zobowiązania? Kredyt gotówkowy na wakacje niektórym zdaje się świetnym rozwiązaniem. Zanim podejmiemy decyzję o jego zaciągnięciu, dobrze zastanówmy się, czy stać nas na jego opłacanie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Wakacyjny urlop w większości przypadków zaplanować można z dużym wyprzedzeniem, oceniając jednocześnie, jaką kwotę będziemy musieli przeznaczyć na letnie wycieczki.

Zaplanowanie urlopu z odpowiednim zapasem czasu pozwoli nam na comiesięczne odkładanie niewielkich kwot na wymarzony cel. Jeśli uzyskana przed wyjazdem kwota okaże się niższa od spodziewanej ze względu na pojawiające się po drodze nieprzewidziane wydatki, zawsze możemy pomyśleć o ofercie last minute czy tańszej opcji wyjazdowej.

Czy stać mnie na wakacje?

Jeśli nie jesteśmy w stanie odłożyć choćby niewielkiej sumy z pensji na wakacyjny wyjazd i chcemy posiłkować się kredytem gotówkowym, zastanówmy się najpierw, czy nas na niego stać.

  • W hierarchii wydatków pierwsze miejsce zajmują z pewnością regularnie opłacany czynsz za mieszkanie, rachunki za prąd czy wodę albo raty posiadanych kredytów.
  • Jeśli zaciągnięcie nowego zobowiązania finansowego miałoby oznaczać problem z opłaceniem bieżących zobowiązań czy czynszu za studia, z pewnością nie warto zaprzątać sobie nim głowy.
  • Zanim podejmiemy decyzję o sfinansowaniu wakacji z pożyczonych środków, zastanówmy się też, na jaką kwotę miałby opiewać kredyt gotówkowy i z jakiej wysokości ratą wiązałaby się jego spłata.
  • Z pewnością dużo łatwiej będzie nam uregulować zadłużenie na wyjazd dla jednej osoby niż dla całej rodziny.
  • Budżet domowy może udźwignąć konieczność spłaty rat przez rok, ale już trzyletnie zobowiązanie może się okazać zbyt dużym obciążeniem.

Porównaj oferty

Jeśli uznasz, że kredyt gotówkowy to konieczność, bo nie wyobrażasz sobie wakacyjnego wypoczynku na działce i mimo braku wolnych środków wolisz wyjechać na zagraniczną plażę, porównaj oferty kredytowe dostępne na rynku.

  • Staraj się unikać szybkich pożyczek oferowanych przez wątpliwej reputacji instytucje i korzystaj ze sprawdzonych pożyczkodawców.
  • Poszukiwania najlepszej oferty rozpocznij od własnego banku (tego, w którym posiadasz konto, kredyt, lokatę lub limit w rachunku osobistym), by dać sobie prawo negocjacji jak najlepszych warunków kredytowania.
  • Otrzymaną ofertę porównaj z propozycjami innych placówek, zwracając szczególną uwagę na oprocentowanie, prowizje i dodatkowe koszty kredytu (np. wymaganych ubezpieczeń).
  • Szczególną ostrożność zachowaj przyglądając się kredytom z wakacjami w nazwie i palmami w tle, często, wykorzystując letni okres wyjazdów, przemycają one oferty na mniej korzystnych warunkach niż tradycyjny kredyt gotówkowy.

Zanim zdecydujesz się na kredyt gotówkowy zastanów się, czy nie wypoczniesz lepiej nie wyjeżdżając w daleką podróż i nie musząc się martwić spłatą powakacyjnych rat kolejnego finansowego obciążenia.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie