Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy jest bardzo pożytecznym produktem bankowym. Czy wiesz jednak jak zdefiniować taki kredyt?

Co to jest kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy rozwiązaniem dla Ciebie. Krok po kroku.

Popularność kredytu gotówkowego

 

Ile reklam kredytu gotówkowego widzisz codziennie w telewizji? Ile bilbordów mijasz jadąc czy wracając z pracy, gdzie znane twarze zachęcają do korzystania z tego produktu bankowego? Ile ulotek wpada do Twojej skrzynki, i ile e-mailów dostajesz?

 

DUŻO. Dlaczego?

 

Bo kredyt gotówkowy możesz zaciągnąć na wszystko. Jest to najważniejsza jego zaleta. Bank nie pyta na co chcesz przeznaczyć pieniądze, nie wymaga przedstawienia powodów, dla których pieniądze chcesz przeznaczyć na ten, a nie inny cel, to również jego główna definicja - kredyt gotówkowy to kredyt przyznawany w gotówce na dowolny cel.

 

Kredyt gotówkowy można zaciągnąć na wakacje, remont mieszkania czy też zakup telewizora. Wszystko zależy do Ciebie. Należy jednak pamiętać, iż kredyt gotówkowy jest jednym z najdroższych produktów bankowych, ze względu na wysokie oprocentowanie.

 

Podstawowe informacje o kredycie gotówkowym

 

Kwota na jaką udzielany jest kredyt gotówkowy waha się z zależności od ofert bankowych, jednak zaczyna się już od kilkuset złotych i osiąga poziom nawet 150 000 zł

 

Okres kredytowania w różnych bankach jest inny, najczęściej zamyka się w 5 latach, ale pojawiają się oferty nawet do 10 lat.

 

Kredyt a pożyczka

 

Kredyt gotówkowy można zaciągnąć jedynie w banku, natomiast w instytucjach parabankowych można zaciągnąć pożyczkę gotówkową. Różnicą od razu rzucającą się w oczy przy tych dwóch produktach jest wysokość oprocentowania, które jest zdecydowanie wyższe w instytucji parabankowej. Dzieje się tak dlatego, że ta ponosi wyższe ryzyko udzielenia kredytu, gdyż wymaga znacznie mniej dokumentów niż bank, lub też wymaga wyłącznie dowodu osobistego. 

 

Główna różnica pomiędzy kredytem a pożyczką polega na tym, że kredytu może udzielić wyłącznie bank, kredyt podlega prawu bankowemu. Pożyczka natomiast regulowana jest prawem cywilnym, co więcej nie musi być zawarta na piśmie.

 

Czego wymaga bank do udzielenia kredytu gotówkowego?

 

Najczęściej wymaganymi dokumentami są:

 

• dowód osobisty lub też inny dokumentu potwierdzający Twoją tożsamość,

 

• zaświadczenie o otrzymywanych dochodach,

 

• wypełniony wniosek o kredyt gotówkowy, który można złożyć osobiście, drogą internetową, pocztą lub też za pomocą infolinii, wszystko zależy od banku, w którym ubiegamy się o kredyt.

 

Dokumentów nie jest więc wiele, wymagania nie są również wygórowane. 

 

Warunki umowy a kredyt gotówkowy

 

Poszukując kredytu gotówkowego, należy zwrócić uwagę na standardowe elementy produktów bankowych

 

Po pierwsze, zwróćmy uwagę na oprocentowanie nominalne, które przy kredytach gotówkowych powinno średnio wynosić ok. do 16%, co jest dość wysokim kosztem. 

 

Ponadto należy równeż pamiętać, iż zwyczajowo zapłacimy również prowizję od udzielonego kredytu, która może sięgać do 6% jego wartości. 

 

Najważniejszym wskaźnikiem jest jednak RRSO, które odzwierciedla prawdziwy koszt kredytu, ponieważ posiada wliczone wszystkie elementy kredytowe. 

 

Innym kosztem jest również ubezpieczenie kredytu, ale często wykupując pakiet oferowany przez bank, możesz obniżyć nieco oprocentowanie kredytu.

 

Kto może otrzymać kredyt gotówkowy?

 

W obecnej sytuacji finansowej na rynku, nie jest wcale tak łatwo o kredyt gotówkowy. 

 

Jednak osoba o pensji w wysokości średniej krajowej powinna taką opcję uzyskać. Pamiętać jednak należy, iż każda sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie. Osoby posiadające inne źródła dochodu, jak na przykład emeryturę czy rentę, także mają szansę na kredyt gotówkowy.

 

Kredyt gotówkowy posiada wady i zalety, zanim się zdecydujemy, zapoznajmy się z ofertą i jej warunkami, wypytajmy przedstawiciela i rozwiejmy nasze wątpliwości i zastanówmy się jaka oferta jest dla nas najlepsza.

 

Czytaj więcej:

Jak bezpiecznie wziąć kredyt gotówkowy czy pożyczkę? »

Kredyt gotówkowy, jakie istnieją rodzaje? »

Na co najczęściej przeznaczamy kredyt gotówkowy? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie