Kredyt hipoteczny - 7 prostych kroków jak zrealizować marzenie o kupnie własnego mieszkania

Nastaje moment, że dojrzewamy psychicznie i finansowo do zakupu mieszkania. Decydujemy się na kredyt hipoteczny. Przedstawiamy krok po kroku jak wygląda droga od poszukiwań do sfinalizowania transakcji kupna mieszkania.

 

Kredyt hipoteczny - 7 prostych kroków jak zrealizować marzenie o kupnie własnego mieszkania
Marzą mi się własne 4 kąty. Kredyt hipoteczny w akcji.

 

 

Poniżej prezentujemy 7 kroków jakie należy odbyć od momentu poszukiwania mieszkania do momentu jego zakupu.

 

1) Rozpoznanie

Zanim rozpoczniemy poszukiwania wymarzonego mieszkania musimy się zorientować na jakie będzie nas stać i czy w ogóle będzie nas stać. Oznacza to, że należy się skontaktować z doradcą bankowym i sprawdzić czy mamy szansę na kredyt hipoteczny, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości. Dopiero wtedy możemy zająć się poszukiwaniami. Warto także pamiętać, iż banki oczekują wkładu własnego i istnieją koszty okołokredytowe takie jak taksa notarialna, podatek od czynności cywilno-prawnych, wpis w księdze wieczystej oraz prowizja dla biura nieruchomości.

 

2) Przygotowania

Kiedy już orientacyjnie wiemy jakimi finansami dysponujemy oraz znamy okolicę, w której chcielibyśmy kupić mieszkanie, warto wybrać się na wycieczkę zapoznawczą. Wówczas można przyjrzeć się bliżej osiedlu i przewidzieć ewentualne niedogodności lub też znaleźć kolejne zalety. Ułatwi to uniknięcie zaskoczenia w przyszłości.

 

3) Naprzód

Znaleźliśmy mieszkanie, które się nam podoba. Jesteśmy zdecydowani, TE, a nie żadne inne. Należy skontaktować się z biurem nieruchomości lub też z właścicielem i złożyć ofertę. Należy pamiętać, że może się okazać, iż nie jesteśmy jedynymi chętnymi, co może znacząco wpływać na negocjacje cenowe.

 

4) Okres kredytowania

Są dwie strony medalu. Dłuższy okres kredytowania sprawia, iż kredyt hipoteczny staje się bardziej bezpieczny. Dzieje się tak dlatego, iż raty takiego kredytu są po prostu niższe. W przypadku ewentualnych kłopotów finansowych łatwiej nam będzie sprostać finansowo comiesięcznym ratom. Ale oznacza to także wyższe koszty kredytu, gdyż wraz z dłuższym okresem kredytowania płacimy więcej odsetek do banku. Ponadto warto się zorientować jakie istnieją prawa do wcześniejszej, częściowej lub całkowitej spłaty kredytu.

 

5) Decyzja kredytowa

Jeżeli uzyskamy pozytywną decyzję kredytową, możemy już być optymistami. Zdarza się niezwykle rzadko, że bank zmienia swoją decyzję.

 

6) Czas na toast

Po dopracowaniu wszystkich szczegółów stajemy się właścicielami własnego mieszkania. Możemy zacząć myśleć o pakowaniu.

 

7) Przeprowadzka

Zanim zaczniemy przewozić nasz dobytek, warto zorientować się czy nasze nowe lokum jest ubezpieczone. Ponadto jeżeli decydujemy się na wynajęcie firmy od przeprowadzek również warto dowiedzieć się czy posiada ona ubezpieczenie na wypadek zniszczenia naszego mienia. Są to z pozoru działania mniej istotne, ale warto być przygotowanym na każdą ewentualność.

 

Wbrew pozorom walka o kredyt hipoteczny oraz zakup mieszkania nie są wcale takie trudne. Wystarczy się dobrze przygotować, podejmować racjonalne decyzje i kontrolować swoje finanse. Wówczas mamy szansę na sukces.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie