Kredyt hipoteczny a mieszkaniowy

Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Czym różni się od kredytów mieszkaniowych?

Kredyt hipoteczny a mieszkaniowy
Czym różnią się kredyty na nieruchomości?

Kredyt mieszkaniowy i kredyt hipoteczny to pod wieloma względami bardzo podobne do siebie produkty finansowe dostępne w większości banków. Chociaż jednak wielu klientów poszukujących optymalnego rozwiązania pozwalającego sfinansować marzenia o własnych czterech kątach traktuje oba produkty podobnie, często utożsamiając je ze sobą, kredyt hipoteczny nie jest tym samym co kredyt mieszkaniowy. Jakie są więc różnice?
 

Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy

Z prawnego punktu widzenia kredyt hipoteczny to kategoria znacznie obszerniejsza niż kredyt mieszkaniowy, co w praktyce oznacza, że każdy kredyt mieszkaniowy można zaliczyć do grupy kredytów hipotecznych, ale nie każdy kredyt hipoteczny będzie kredytem mieszkaniowym (to tak jak z kwadratami i prostokątami – każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt kwadratem ☺ ).

Najważniejsza różnica pomiędzy wymienionymi produktami finansowymi sprowadza się do ich przeznaczenia – kredyt mieszkaniowy pozwoli na realizację nieco węższego zakresu planów okołonieruchomościowych niż kredyt hipoteczny.

 

Co sfinansuje kredyt hipoteczny, a co mieszkaniowy?

♦ Kredyt mieszkaniowy to produkt bankowy służący finansowaniu zakupu domu, domku letniskowego, mieszkania, garażu lub wykupu mieszkania zakładowego i komunalnego. Może zostać również wykorzystany w celu przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu i uzyskanie prawa własności.

♦ Kredyt hipoteczny daje dodatkowe możliwości sfinansowania budowy domu, zakupu działki budowlanej, remontu lokalu mieszkalnego czy jego modernizacji w celu udostępniania innym pod wynajem bądź dzierżawę.

 

Więcej podobieństw niż różnic?

Zarówno kredyt hipoteczny, jak i mieszkaniowy uzyskają jedynie klienci wykazujący zdolność kredytową, która zostanie szczegółowo sprawdzona przez bank. Podobne są również procedury wnioskowania o kredyt, a najczęściej stosowanym rodzajem zabezpieczenia obu produktów są posiadane nieruchomości. W obu przypadkach umowa z bankiem zawierana jest na długi okres, zobowiązując klientów do spłacania kolejnych rat zadłużenia nawet kilkadziesiąt lat.

 

Koszty kredytu hipotecznego i mieszkaniowego

Wbrew pozorom różnice kosztowe pomiędzy poszczególnymi produktami bankowymi nie wynikają z podziału na kredyty hipoteczne i mieszkaniowe, ale specyfikacji ofert poszczególnych banków, a przede wszystkim typu pobieranych prowizji oraz opłat dodatkowych usług, często ukrytych przed mniej wprawnym okiem klienta.

Próba minimalizacji kosztów podejmowana w czasie wyboru między kredytem hipotecznym a mieszkaniowym powinna sprowadzać się przede wszystkim do porównania wysokości pobieranej prowizji, kosztów złożenia samego wniosku czy opłat związanych ze wcześniejszym uregulowaniem zobowiązania. W bankach warto pytać również o okres karencji lub wakacje kredytowe na wypadek nieprzewidzianych problemów finansowych.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie