Kredyt hipoteczny dla firm

W przypadku osoby fizycznej bank dokona analizy ostatnich miesięcy zatrudnienia. Sprawa wygląda jednak inaczej w przypadku przedsiębiorców. Bank przeanalizuje nawet ostatnie trzy lata działalności gospodarczej, jeśli staramy się o kredyt hipoteczny dla firm.

Kredyt hipoteczny dla firm
Kredyt hipoteczny dla firm udzielany na szczególnych zasadach

Kredyt hipoteczny dla firm jest przeznaczony na finansowanie inwestycji. Wymaga on posiadania zabezpieczenia hipotecznego, a więc nieruchomości kredytobiorcy lub innej osoby. Może być przeznaczony na finansowanie inwestycji lub kupno nowej nieruchomości komercyjnej dla naszej firmy, a także modernizację, rozbudowę naszego obiektu oraz  refinansowanie kredytu, który posiadamy w innym banku. 

 

Właściwie w każdym banku możemy znaleźć ofertę na kredyt hipoteczny dla firm. Przykładowo, Bank Millenium oferuje kredyty do 70% nieruchomości, z kwotą minimalną wynoszącą 50 tysięcy złotych. Z kolei mBank posiada w swojej ofercie kredyt hipoteczny dla firm do 4 milionów złotych w jednej z wybranych walut. Ponadto wiele banków posiada w swojej ofercie okres karencyjny w spłacie, nawet do 24 miesięcy.

 

Banki stawiają przed przedsiębiorstwami o wiele większe wymagania, jeśli chodzi o dokumentację przy wniosku o kredyt. Niektóre z nich, składając wniosek o kredyt hipoteczny dla firm, będą wymagały od przedsiębiorców sprawozdań z roku bieżącego oraz poprzedniego. Jednakże wiele banków w Polsce, takich jak Millenium Bank, Deutsche Bank czy Bank Nordea i inne, zwrócą się do nas o dokumentację z obecnego roku, a także za dwa poprzednie lata, gdy staramy się o kredyt hipoteczny. Mogą to być łącznie trzy lata historii naszej firmy, a wiadomo, że każda działalność ma swoje wzloty i upadki.

 

Z drugiej strony w niektórych bankach, jeśli przedsiębiorstwo stara się o kredyt na cele związane z działalnością gospodarczą, będzie musiał przedstawić dokumentacje z ostatnich dwóch lat i roku bieżącego. Jeśli przedsiębiorca chce zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup prywatny, będzie zobowiązany jedynie do zaprezentowania dokumentów z bieżącego i ostatniego roku działalności. Takie uwarunkowania będzie miał przykładowo Bank PKO. Łatwiejsze rozwiązanie dla przesiębiorstw aplikujących o kredyt hipoteczny posiada w swojej ofecie Getin Bank i Kredyt Bank. W tych dwóch bankach będzie jedynie koniecze udokumentowanie dochodów z 12 ostatnich miesięcy.

 

Kredyt hipoteczny dla firm będzie wiązał się z wieloma trudnościami. Przede wszystkim przedsiębiorstwo starające się o kredyt hipoteczny będzie musiało przygotować szereg dokumentów, tj. wpis do ewidencji działalności gospodarczej, kopia księgi przychodów i rozchodów, wyciągi rachunków przesiębiorstwa, zaświadczeń o  numerze NIP i REGON, deklaracje podatkowe za ostatnie lata oraz zaświadczenie ZUS o niezaleganiu w płatnościach. Lista potrzebnych dokumentów może być jeszcze dłuższa w zależności od banku.

 

Kredyt hipoteczny dla firm dostępny jest na rynku przede wszytskim dla przedsiębiorców i przedsiębiorstw prowadzących działalność powyżej dwa lata. Banki z rezerwą odnoszą się do stosunkowo młodych firm w tym względzie, upatrując w nich duże ryzyko, a kredyty dla przedsiębiorstw z krótkim stażem udzielane są zazwyczaj na niewielkie sumy. Bankowi będzie łatwiej dokonać analizy wypłacalności danej firmy, posiadając historię z kilku lat, gdyż spólki z dłuższą tradycją są postrzegane jako stabilniejsze.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie