Kredyt hipoteczny - jakich dokumentów potrzebuję?

Do wniosku o kredyt hipoteczny potrzebne nam będą dokumenty, które pozwolą bankowi na ocenę inwestycji. Dowiedz się jakich formalności należy dopełnić aby móc otrzymać sfinansowanie naszego marzenia o własnym domu.

Kredyt hipoteczny - jakich dokumentów potrzebuję?
Co należy przygotować aby dostać kredyt hipoteczny?

W życiu każdego z nas nadchodzi moment, w którym podejmujemy decyzję o wyprowadzeniu się z domu rodzinnego do naszych własnych czterech kątów. Część osób wybiera wynajem mieszkania jednak coraz więcej osób wyraża chęć kupienia lub wybudowania miejsca, w którym założą rodzinę i spędzą większość swojego dorosłego życia. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem na sfinansowanie takiego marzenia jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Sprawdźmy zatem jak może wyglądać proces otrzymania takiego produktu finansowego. 

 

Jak wybrać kredyt hipoteczny?

 

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór banku jako naszego kredytodawcy. Warto zapoznać się z różnymi rozwiązaniami, dostępnymi na rynku, aby znaleźć kredyt dopasowany do naszych możliwości. Po dokonaniu wyboru, konieczne będzie wypełnienie wniosku, w którym należy podać nasze dane osobowe, cel przeznaczenia kredytu oraz opis planowanej inwestycji. Każdy wniosek zawiera również listę dokumentów, które należy załączyć aby bank mógł zweryfikować dostarczone informacje i rozpocząć ocenę naszej zdolności kredytowej. Przyjrzyjmy się zatem czego będziemy potrzebować.

 

Jak otrzymać kredyt hipoteczny?

 

Podobnie jak w przypadku innych kredytów, podstawowe dokumenty dotyczące nas samych to:

1. zaświadczenie o podpisanej umowie z pracodawcą lub, w przypadku osób posiadających własną działalność, informacje o naszej firmie (wpis do ewidencji, wypis z KRS, zaświadczenie z ZUS o braku zaległości w spłacaniu składek, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, NIP, Regon, księgę przychodów i rozchodów oraz spis posiadanego majątku)

2. dokumenty bezpośrednio związane z naszym zatrudnieniem, zaświadczenie o dochodach; czasami potrzebny może również być wyciąg z naszego konta bankowego oraz, jeśli taką posiadamy, z karty kredytowej. 

 

Pozostała potrzebna dokumentacja związana jest z nieruchomością, na której zostanie ustalona hipoteka, pozwalająca nam na uzyskanie interesującego nas kredytu. 

 

W przypadku chęci zakupienia mieszkania lub domu, konieczne będzie przedstawienie:

 

  • aktu własności zbywcy, przedwstępnej umowy kupna/sprzedaży, wypisu z księgi wieczystej, opłaconego wniosku o wpis hipoteki złożonego w sądzie oraz cesji ubezpieczenia lokalu na bank jeśli lokal pochodzi z rynku wtórnego
  • przedwstępnej umowy z deweloperem, wypisu z KRS dewelopera lub spółki mieszkaniowej oraz odpisu z księgi wieczystej gdy kupujemy lokal na rynku pierwotnym oraz kopię pozwolenia na budowę jeśli budowa nie została zakończona
  • prawomocnego pozwolenia na budowę, wypisu z rejestru gruntów działki, ubezpieczenia placu budowy lub domu, kosztorysu, harmonogramu oraz dokumentacji z postępów budowy oraz umów z wykonawcą przy budowie własnego domu
  • wyceny nieruchomości
  • zgody na bezciężarowe wyodrębnienie księgi wieczystej nabywanego lokalu

 

Uzyskanie pełnej dokumentacji nie zajmuje z reguły wiele czasu a banki, każdorazowo pomagają swoim potencjalnym klientom w kompletowaniu potrzebnych zaświadczeń. Doradcy pomogą Ci również wybrać najbardziej korzystne warunki kredytowe, dopasowane do Twoich potrzeb. Porównaj zatem najlepsze oferty kredytów hipotecznych dostępne w Polsce i spełnij swoje marzenia. 

 

Warto przeczytać:

Mieszkanie dla Młodych, czyli kredyt hipoteczny taniej »

Rodzaje kredytów hipotecznych »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie