Kredyt hipoteczny w euro bardziej się opłaca?

Spróbujmy sprawdzić czy kredyt hipoteczny w euro jest dobrym rozwiązaniem na kupno mieszkania. A może lepiej trzymać się naszej rodzimej waluty i nie martwić się o ekonomię?

Kredyt hipoteczny w euro bardziej się opłaca?
Czy kredyt hipoteczny w euro to dobra decyzja?

Z pewnością decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego nie należy do najłatwiejszych. Jednak musimy pogodzić się z faktem, że niewielu z nas może wyłożyć pełną kwotę na stół i kupić własne cztery kąty. Dlatego też zdecydowana większość Polaków korzysta z kredytów hipotecznych i nie ma w tym nic złego ani specjalne uciążliwego, jeżeli wszystko odpowiednio zaplanujemy i się do tego przygotujemy.

 

Kredyt hipoteczny w euro? A może inna waluta?

 

Wyobraźmy sobie sytuację: 

 

mamy przygotowane pieniądze na zaliczkę i mniej więcej mamy pojęcie jakie mieszkanie nas interesuje. Oznacza to, że musimy podjąć bardzo wiele decyzji, między innymi do jakiego banku zwrócimy się z wnioskiem o kredyt hipoteczny oraz w jakiej walucie chcemy zaciągnąć kredyt.

 

Okazuje się, że aby uzyskać kredyt hipoteczny w euro musimy wykazać się nieco wyższymi dochodami niż osoby ubiegające się o kredyt w rodzimej walucie. Jest to związane z wahaniami kursu walutowego. W ten sposób bank się zabezpiecza przed potencjalnym wzrostem kursu.

 

Raty a kredyt hipoteczny w euro

 

Kredyt hipoteczny w euro sprawia, że raty będą się wahały w zależności od wahań kursy, tzn. że trudno będzie przewidzieć ich konkretną wysokość co jest znaczną niedogodnością. Szczególnie dla osób, które preferują mieć wszystko zaplanowane i dokładnie wyliczone.

 

Ponadto, jeżeli kurs walutowy będzie korzystny dla polskiego złotego, oznacza to raty niższe niż w przypadku kredytu w rodzimej walucie. Ale jeżeli kurs się zmieni, zmienią się także raty. W krótkiej perspektywie i tak zapłacimy raty niższe w rodzimej walucie, ale jeżeli wyższy kurs euro się utrzyma, wówczas cały koszt kredytu również się podniesie.

 

Kredyt hipoteczny w euro wymaga dość rozległej wiedzy, a najlepiej rady eksperta. Warto zainteresować się tematyką, jednak należy pamiętaj, iż zawsze kredyt hipoteczny w euro niesie za sobą większe ryzyko niż kredyt w rodzimej walucie.

 

Więcej o kredycie hipotecznym:

Wymagania banków - czyli na co być przygotowanym przy wniosku o kredyt hipoteczny »

Kredyt hipoteczny na inwestycję w dom ekologiczny? »

Rodzaje kredytów hipotecznych »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie