Kredyt hipoteczny w euro - czy ma jeszcze nabywców?

Coraz mniej banków posiada w swojej ofercie kredyt hipoteczny w euro, a ponadto banki stawiają przed klientami ostre wymagania, jeśli chodzi o tego typu zadłużenia. Czy kredyty w walucie obcej praktycznie znikną z rynku polskiego?

Kredyt hipoteczny w euro - czy ma jeszcze nabywców?
Kto decyduje się na kredyt hipoteczny w euro?

Dlaczego kredyt hipoteczny w euro stracił na popularności?

 

Spadek stawki WIBOR pozwolił na wyróżnienie kredytów mieszkaniowych w złotych. Dzięki korzystniejszej ofercie złotówkowej od jakiegoś czasu kredyt hipoteczny w euro stracił na atrakcyjności w oczach klienów banków. Mimo tego, że kredyty w walutach obcych były jeszcze kilka lat temu najchętniej wybieranymi, teraz sytuacja ta uległa znaczącej zmianie. 

 

Kredyt hipoteczny w euro był kilka lat temu wybierany przez klientów banków ze względu na niskie oprocentowanie. Jednakże już teraz oferta kredytów walutowych nie kusi tak bardzo swoją ceną, a ponadto w niewielu bankach są one nadal dostępne. Obecnie możemy starać się o kredyt hipoteczny w euro w następującyhc instytucjach:

 

  • Getin Bank
  • Alior Bank
  • Deutsche Bank
  • Bank Zachodni WBK
  • mBank
  • MultiBank

 

Ponadto aby otrzymać kredyt hipoteczny w euro, bank przedstawi szereg wymagań wobec klienta. Kredyty te udzielane są jedynie klientom zamożnym. Ponadto banki będą wymagały zarobków wynoszących średnio co najmniej 12 tysięcy złotych netto. 

 

Rekomendacja S 2014

 

Osobną kwestię stanowi nowa Rekomendacja S. Jej projekt zakłada, iż jedynie osoby osiągające przychody w euro będą mogły starać się o kredyt hipoteczny w euro. Rekomendacja ta zakłada więcej restrykcji dla osób starających się o jakikolwiek kredyt hipoteczny, takie jak konieczność wkładu własnego, maksymalny okres kredytowania wynoszący 5 lat, zrezygnowanie z miesięcznego limitu zobowiązań kredytobiorcy. 

 

Polacy coraz chętniej decydują się na kredyty w polskich złotych. Mimo, iż oferta kredytów hipotecznych w walutach obcych jest nadal korzytniejsza, banki nie przyznają kredytu w euro tak łatwo jak jeszcze kilka lat temu. Z wielu z nich oferta ta zniknęła, a w innych zaostrzono kryteria ich przyznawania.

 

Czytaj więcej:

Dla kogo kredyt hipoteczny w euro? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie