Kredyt hipoteczny w euro lepszy niż w polskiej walucie?

Decydujemy się na zakup własnego mieszkania i rozważamy różne opcje pozyskania gotówki. Czy kredyt hipoteczny w euro to dobre rozwiązanie?

Kredyt hipoteczny w euro lepszy niż w polskiej walucie?
Kredyt hipoteczny w euro - to nie takie proste.

O ile kilka lat wstecz karierę robiły kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, dziś takie rozwiązanie wcale nie jest takie popularne, a co więcej wiele banków wycofało taką możliwość ze swojej oferty. Najczęstszym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny w polskim złotym lub też kredyt hipoteczny w euro, co jednak stanowi ofertę rzadszą i bardziej wysublimowaną.

 

Okazuję się, iż aby uzyskać kredyt hipoteczny w euro należy spełniać dużo bardziej rygorystyczne warunki niż w przypadku kredytu w rodzimej walucie. Przedstawiamy główne różnice w wymaganiach banków dotyczące kredytu w euro:

 

 

1) zdolność kredytowa na wyższym poziomie - często okazuje się, iż możemy otrzymać kredyt w walucie polskiej, ale w euro już niekoniecznie. Wymagane są wyższe dochody i często zarobki  w euro.

 

2) wkład własny sięgający nawet 30% wartości nieruchomości - co w przypadku kredytu w rodzimej walucie jest wymaganiem dość rygorystycznym. Kredyt hipoteczny w euro jest opcją dość wymagającą, jeżeli chodzi o kapitał własny, który musimy posiadać, jeżeli się ubiegamy o kupno mieszkania.

 

 

Są to różnice dość znaczące w przypadku kredytu hipotecznego. Należy jednak wspomnieć, iż rata jaką się płaci w przypadku kredytu hipotecznego w euro jest niższa niż w przypadku waluty krajowej. ALE taki kredyt obarczony jest większym ryzykiem ze względy na zmieniający się kurs walutowy. Należy pamiętać, że ryzyko kursu walutowego odgrywa znaczącą rolę w przypadku kredytu w obcej walucie. Wystarczy, iż złoty straci nieco na wartości i nasze raty mogą okazać się wyższe niż przewidywaliśmy.

 

W obecnych warunkach kredyty w obcych walutach straciły na znaczeniu oraz popularności. Dzieje się tak dlatego, że przestały być opłacalne. Ponadto obarczone są ryzykiem walutowym. Jednak kredyt hipoteczny w euro pozostaje jedną z możliwych opcji, nad którą można się zastanowić .

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie