Kredyt hipoteczny w euro to przeszłość

Kredyt hipoteczny w euro traci na popularności. Pierwsze oferty podbijały polskich klientów, kusząc atrakcyjnymi warunkami kredytowania. Czy jednak takie rozwiązanie nadal się opłaca?

Kredyt hipoteczny w euro to przeszłość
Kredyt hipoteczny w euro przestał się opłacać

Pomimo iż nie jesteśmy w strefie Euro, a naszą rodzimą walutą jest oczywiście polski złoty, wiele osób zastanawia sie nad kredytem w obcej walucie. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny w euro, bądź też we franku szwajcarskim.

 

Kredyt hipoteczny w euro i jego popularność

 

Należy jednak przyznać, ze takie rozwiązania kusiły jeszcze 3 czy 4 lata wstecz, obecnie wywołują raczej strach i niepewność wśród potencjalnych kredytobiorców.

 

A dzieje się tak za sprawą panującego w Europie kryzysu finansowego. Kursy walut wahają się znacznie, co powoduje niepewność w wysokości rat, które będziemy musieli płacić miesięcznie.

 

Dlatego też bardziej bezpieczną opcją wydaje się być kredyt w rodzimej walucie.

 

Czy kredyt hipoteczny w innej walucie może się opłacać?

 

Kredyt hipoteczny w euro mógłby wydawać się atrakcyjną opcją, jeżeli euro byłoby środkiem płatniczym w Polsce. Obecnie w obliczu zawirowań, które mają miejsce, nie jesteśmy w stanie spełnić wymagań konwergencji, a nawet jeżeli, wcale nie ma pewności, że chcielibyśmy zastąpić naszą walutę.

 

Jeszcze kilka lat temu frank szwajcarski podbijał polski rynek hipoteczny. Obecnie bardzo trudno znaleźć jest oferty kredytów hipotecznych w tej właśnie walucie. Pojawiają się niezwykle rzadko, a jeżeli już, wymagania są bardzo wysokie. Banki oczekują wygórowanego wynagrodzenia i bardzo stabilnej sytuacji finansowej. Niewiele osób jest w stanie spełnić takie wymagania, ale i także niewiele osób interesuje się taką możliwością.

 

Obecnie znacznie bezpieczniej jest zaciągnąć kredyt hipoteczny w polskiej walucie. Kredyt hipoteczny w euro niesie za sobą wysokie ryzyko i niepewnośc co do wysokości rat. Bo o ile przy korzystnym dla nas kursie walutowym możemy zaoszczedzić, w przypadku niekorzystnego kursu walutowego nasze raty znacznie wzrosną i "zjedzą" to co udało się nam zaoszczędzić.

 

Czytaj więcej:

Tani kredyt hipoteczny dla singla »

Rodzaje kredytów hipotecznych »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie